Zlomené srdce není výmysl: Lékaři už vědí, že jde o smrtelně nebezpečnou diagnózu. Jak se před ní chránit?

Ztráta partnera nebo jiné neštěstí může vést k syndromu zlomeného srdce. Nejde přitom o žádnou banalitu
Ztráta partnera nebo jiné neštěstí může vést k syndromu zlomeného srdce. Nejde přitom o žádnou banalitu

Už vám někdy v životě někdo zlomil srdce? První přítel, který se s vámi rozešel, dívka, co si našla jiného… Většina lidí to považuje sice za nepříjemnost, ale v podstatě jen za slovní hříčku. Lékaři už dobře vědí, že jde o skutečnou diagnózu a není radno takový problém zlehčovat. Lidí se syndromem zlomeného srdce totiž stále přibývá a vůbec přitom nejde o žádnou bezvýznamnou banalitu. Nehrozí také vám? 

reklama

Co je syndrom zlomeného srdce? Odborně jde o kardiomyopatii Takotsubo a samozřejmě nejde o žádnou zlomeninu tak, jak si ji představíme. Nic to ale nemění na tom, že jde o stav velmi závažný, dokonce takový, který ohrožuje život pacienta. Počet lidí, kteří se s ním potýkají, navíc stále roste a objevuje se nejvíce u žen nad 50 let, ohrožených stresem.

Ženy nad 50 let

Spouštěčem onemocnění se může stát velké psychické vypětí, mezi které jistě patří například nečekaný odchod dlouholetého partnera - ať už si najde mladší a krásnější milenku, nebo v tom ještě horším případě zemře. Ve většině případů (a to až dvanáctkrát častěji) se přitom syndrom zlomeného srdce objevuje u žen než u mužů. 

Příznaky podobné infarktu

Syndrom zlomeného srdce se projevuje velmi podobně jako infarkt. Pacienta tíží bolest na hrudi, dušnost a další příznaky, jako je například malátnost. EKG ale změny, které jsou typické pro infarkt, nenajde a ani další běžně prováděná vyšetření nic podobného nemohou potvrdit. Přesto je pacientův stav vážný. Jde o tak zvanou kardiomyopatii, stav způsobený pravděpodobně stresovými hormony, z nichž nejznámější je adrenalin. Ten se při náhlém a silném stresu vyplaví do organismu a oslabí srdce. Dobrou zprávou je, že pokud se pacientům dostane odborné péče, v absolutní většině se jejich stav poměrně brzy vrátí do normálu a k opakování dochází jen velmi výjimečně. 

Rychlý růst počtu případů

Poměrně rychlý nárůst počtu těchto případů může být kromě jiného dán i tím, že se jimi lékaři začali více zabývat, což potvrzuje i doktorka Susan Cheng z chicagské Benediktinské univerzity a ředitelka Institutu pro výzkum zdravého stárnutí na kardiologickém oddělení na Smidt Heart Institute v Los Angeles. I když se zvláště japonští lékaři o tento syndrom zajímají již desítky let, obecně známý je až od počátku tohoto století. 

Prevence je důležitá

Co dělat, aby se člověk nebezpečí “srdeční zlomeniny” vyhnul i v případě, kdy nás postihne nečekané neštěstí, s nímž se nikdo nemůže vyrovnat snadno? Nejlepší je pokusit se vyhýbat stresu v běžném životě a naučit se zvládat jeho dávky, jimž se vyhnout zkrátka nemůžeme. Dobrým pomocníkem v tomto směru může být jóga, cvičení, zdravé stravování, dostatečně dlouhý a klidný spánek, dostatečné sociální kontakty a podobně.

Zdroj: medicalxpress

KAM DÁL: Tajná ruská špionka v USA. Muže sváděla krásou a vybudovala podezřelou realitní kancelář.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/zlomene-srdce-neni-vymysl-lekari-uz-vedi-ze-jde-o-smrtelne-nebezpecnou-diagnozu-jak-se-pred-ni-chranit--66946
reklama
#nemoc #lékař #zdraví #srdce #kardiologie #neštěstí #smrt #zlomené srdce #stres
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.