Zvláštní problémy vyvolané koronavirem mohou nahnat strach. Objevují se i u pacientů, kteří jsou jinak bez příznaků

Mnohdy jediným příznakem nakažení koronavirem může být ztráta čichu a chuti. Co to znamená a jaká je prognóza?
Mnohdy jediným příznakem nakažení koronavirem může být ztráta čichu a chuti. Co to znamená a jaká je prognóza?

Problémem, který mnozí z nás nyní řeší, je rozpoznání běžných viróz, které známe a které jsou tady s námi již dlouhá léta, od nakažení koronavirem. Podle výzkumů, které provedli na univerzitě v Connecticutu, hlásí mnoho lidí jako jediné příznaky ztrátu čichu a chuti. Čím to je a proč se může koronavirus projevovat právě těmito problémy?

reklama

Podle vedoucího oddělení ORL ve fakultní nemocnici v Connecticutu doktora Denise Lafreniera je na specializované klinice, kde se věnují také poruchám čichu či chuti, v současné době zaznamenáván velký nárůst pacientů, pozitivních na covid-19, kteří přicházejí s problémy právě v této oblasti. Jde konkrétně o 59 % lidí, u nichž byla nákaza koronavirem prokázána.

Jak může virus způsobit ztrátu čichu a chuti?

Předně je třeba si uvědomit, že i vnímání chuti potravin do značné míry závisí na čichu. Proto je v některých případech možné, že jde “jen” o ztrátu čichu a nikoliv i chuti. To je možné jednoduše otestovat například solí - pokud je pacient schopen rozpoznat její slanou chuť, pravděpodobně jde hlavně o ztrátu čichu. K té může vinou koronaviru dojít tím způsobem, že se viry dostanou do nosní dutiny, kde jsou schopny vyvolat zánětlinou reakci. Ta může dočasně poškodit čichové nervy.

Obavy jsou většinou zbytečné

Není ale třeba se tohoto příznaku příliš obávat, u většiny pacientů se čich a s ním i schopnost vnímat chuť jídla vrací poměrně brzy, většinou po dvou až maximálně šesti týdnech. Za tuto dobu se smysly vrátí do normálu u 75 % pacientů. Lékaři již ale také zaznamenali několik případů, kdy se sice v první fázi pacientům smysly upravily, ale za několik týdnů se u nich dostavila tak zvaná parosmie, což je porucha, která s sebou nese nepříjemné pocity vnímání neexistujících pachů. Tento jev je podle doktora Lafreniera pro lékaře v tuto chvíli znepokojující. Pomoci by snad mohly steroidy.

Kdy zůstat v klidu a kdy zpozornět?

„Pokud se u někoho objeví příznaky ztráty pachu, které nesouvisí s ucpaným nosem, měli by pacienti zpozornět a podstoupit vyšetření na covid. Existují pacienti, u kterých se vyvinou další příznaky covidu, jako je horečka, kašel a tak dále, ale není to pravidlo. Pokud je ztráta chuti spojena s rýmou a ucpaným nosem, nebývá to příznakem covidu,“ vysvětlil doktor Lafrenier.

Další problémy?

Z pohledu otorhinolaryngologa, tedy lékaře z tak zvaného ORL oddělení, který se specializuje na nosní, krční a ušní nemoci, nejsou v souvislosti s nákazou koronavirem zaznamenávány další zásadní problémy. Samozřejmě se může vyskytnout chrapot a podobné potíže u pacientů, kteří museli být v souvislosti s covidem intubováni a museli využívat plicní ventilátor. V některých složitějších případech je pak nutné zvážit i chirurgický zákrok, ale to jsou skutečně ojedinělé případy.

KAM DÁL: Cesta vlastním autem může být stejně nebezpečná jako veřejnou dopravou. Nezapomínejme čistit všechna důležitá místa.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/zvlastni-problemy-vyvolane-koronavirem-mohou-nahnat-strach-objevuji-se-i-u-pacientu-kteri-jsou-jinak-bez-priznaku-62773
reklama
#čich #chuť #koronavirus #nemoc #bolest #lékař
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.