James Bond opravdu existoval. Celou válku vodil za nos německý Abwehr

Legendární fráze „protřepat, nemíchat“ je Flemingova fantazie, ovšem reálný základ jeho Bond rozhodně má
zajímavost

Němci si ho chválili jako geniálního a skvělého špióna. Jenomže Duško Popov si z nich dělal dobrý den a donášel Britům. Díky jeho odvaze a statečnosti mohlo vylodění v Normandii proběhnout bez překvapení ze strany nacistů. Ian Fleming se jeho postavou nechal inspirovat, když psal román o brilantním Jamesu Bondovi.

reklama

Celou válku vodil za nos německý Abwehr a poskytoval Britům důležité informace o německých záměrech. Srb Duško Popov vyrůstal v Dubrovníku v místní bohaté rodině a bylo mu poskytnuto nejlepší zahraniční vzdělání. Při svých studiích v Německu se spřátelil se svým budoucím celoživotním přítelem Johannem Johnny Jebsenem, německým Dánem. Při těchto studiích se však také setkal s prvními projevy nacismu.

Nabídka, která se neodmítá

V roce 1936, den poté, co obdržel diplom doktora práv, byl za styky s židy zatčen gestapem. Právě Jebsen, který upozornil rodinu a vlivné přátele, docílil touto cestou Popovova propuštění a vyhoštění z Německa. Po této příhodě Popov poklidně žil v Dubrovníku. Jeho další život změnil opět Jebsen. Ten se mu v únoru 1940 přiznal, že pracuje pro Abwehr, a nabídl mu spolupráci. Jebsen upozornil Popova, že toto je právě způsob, jak Němcům cílenými dezinformacemi uškodit. Popov souhlasil – a zároveň nabídl své služby také Britům. Ti na dvojitou hru přistoupili.

Popov byl Němci úkolován, aby pod zástěrkou importu a exportu sháněl o Britech důležité informace. Ty mu ochotně předávali jeho britští šéfové z MI6. Abwehr byl spokojený, a tak byl Duško Popov brzy Němci vyslán do Lisabonu, tehdejšího evropského hnízda špiónů. V Lisabonu se Popov setkává se svým řídicím důstojníkem Abwehru, Karshoffem. Ten mu předal první německou mikrotečku a dotazníky k informacím, které měl Popov získat v Anglii. 20. 12. 1940 Popov přilétá do Londýna a setkává se se svými šéfy z MI6. Další spolupráce byla pro Brity velmi přínosná, skrze Popova zásobovali Němce dezinformacemi, ze kterých byl Abwehr nadšený.

Vražda přítele

Německé nadšení vyústilo v poslání Popova v roce 1941 do USA, kde měl získat důležité informace o Pearl Harboru a americkém námořnictvu. I když byli Američané MI6 upozorněni na důležitost Popova, byl to J. E. Hoover, kdo odmítl jakoukoli spolupráci s Popovem. Nevzal v potaz ani informace o Pearl Harboru. To způsobilo Popovovi problémy, protože nemohl získat žádné informace požadované Němci.

Přesto se mu podařilo Abwehr přesvědčit, že je dál spolehlivý, a tak ho Němci dál využívali ohledně britských informací. To dalo Britům možnost zapojit Popova do plánu Fortitude, který byl přípravou pro vylodění v Normandii. Popov tak cíleně dál zásoboval Abwehr dezinformacemi. Na začátku roku 1944 byl v Lisabonu zavražděn Němci Popovův přítel Jebsen. Jebsen však Němcům nic neprozradil o Popovově skutečné roli ve špionážní hře.

Nikdy se nepomstil

Díky této statečnosti proběhlo vylodění v Normandii bez neočekávaných překvapení. Popov se rozhodl svého přítele pomstít, a tak po válce v hodnosti plukovníka britské armády začal hledat Jebsenovy vrahy. Muže odpovědného za smrt přítele sice našel, nebyl ho však schopen zabít. Popovovi bylo uděleno britské občanství a Řád britského impéria.

Zdroje: redakce, Prima ZOOM, usatoday.com, historyonthenet.com

KAM DÁL: Extrémní národovectví je nová hrozba, máme se bát? Krajní pravice zvedá hlavu.

https://www.ctidoma.cz/clanek/historie/james-bond-opravdu-existoval-celou-valku-vodil-za-nos-nemecky-abwehr-75330
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.