U dvora Jindřicha VIII. byly odporné podmínky. Sám panovník prchal z jednoho zámku do druhého. Tohle pravidlo si ale prosadit dokázal

Obrazy ukazují okázalou krásu panovnického dvora. Ještě že neumí ukázat také zápach, který se šířil všude kolem...
Obrazy ukazují okázalou krásu panovnického dvora. Ještě že neumí ukázat také zápach, který se šířil všude kolem...
zajímavost

O středověké hygieně dnes žádné velké iluze nemáme. Vši a blechy, nemocní nemytí šlechtici a pach maskovaný vonnými směsmi. Král Jindřich VIII. ale bojoval s ještě daleko šílenějšími podmínkami, než jaké bychom si uměli představit. Proč putoval od jednoho svého sídla ke druhému a co tam panstvo po sobě zanechalo sloužícím? A na čem skutečně trval? 

reklama

Královský dvůr musel být tak krásný! To asi napadne většinu návštěvníků památek, procházejících pečlivě uklizenými a vyzdobenými komnatami výstavních hradů a zámků. Snad jen ta trochu zvláštní vůně, která některé prohlídky provází - trochu zatuchlé vlhkosti, zvlášť na jaře. Abychom si ale vychutnali tu pravou atmosféru třeba takového dvora anglického krále Jindřicha VIII., museli bychom přidat ještě hodně “vůní”, které bychom asi v takové nádheře nehledali. Jak se královi hosté i sloužící k nejhonosnějším sídlům monarchie chovali? Nechce se tomu ani věřit. 

Co vyhánělo krále z jeho sídel? 

Král Jindřich VIII. byl známý okázalými výjezdy po své zemi, při nichž postupně navštěvoval svoje majetky a v každém ze sídel několik dní pobyl, aby se ukázal mezi lidem nebo alespoň jeho vyššími vrstvami, i na místech, kde byl k vidění jen občas. Pravděpodobně nejznámější je jeho čtyřměsíční cesta, kterou podnikl v roce 1536 s dalšími sedmi stovkami poddaných. Jeho pobyty na každé z přibližně třiceti zastávek ale měly svoje limity. Většinou zde se svým doprovodem, čítajícím i několik set spolucestujících, pobyl jen několik dní a hned se zase vydal na další cestu. Proč? Byl snad tak zaměstnaný, musel spěchat, honily jej královské povinnosti? To pravděpodobně také, podle historiků ale měl takový spěch i další a pravděpodobně také nejdůležitější důvod - neskutečný zápach, který se během pár dnů linul ze zámeckých komnat. 

Pach, výkaly, blechy a vši

O středověké hygieně a návycích nejen chudých vrstev obyvatelstva, ale i těch z nejvyšších kruhů, nemáme dnes už žádné velké iluze. Mohli bychom to svádět na neznalost důležitosti očisty těla pro naše zdraví, neexistenci splachovacích toalet a podobně. Jenomže to, co se dělo i v královských palácích, překračuje všechny meze představivosti. A také to tam podle toho vypadalo. Bohužel. Ačkoliv panstvo přijelo do uklizených, vyvětraných a služebnictvem pečlivě navoněných komnat, stačilo pár dnů, aby se všechno změnilo k nepoznání a první, co by snad další návštěvníky už zdaleka vítalo, byl nepříjemný a všudypřítomný lidský pach. Není divu, vždyť se hosté neštítili doslova ničeho. 

Zahnívající zbytky jídel po celém zámku

Dámy v nádherných róbách, pod nimiž ovšem rejdily blechy, s upravenými parukami (plnými vší), ale i důstojní páni šlechtici podobně obdaření parazity všeho druhu - nikdo z nich se neostýchal vykonat svoji potřebu tam, kde právě stál. Na chodbě, na schodišti, dokonce i v komnatách. Všude tam bylo možné najít páchnoucí důkazy toho, že zde některý ze vzácných hostů pobýval. To ale ještě nebylo všechno. Všude se hromadily zbytky jídla, které panstvo nestihlo zkonzumovat, a vše se samozřejmě jak se patří kazilo - a páchlo. Stejně tak zapáchalo i několik dní nemyté nádobí, které si dvořané nechávali ve svých komnatách. 

Neuvěřitelná koncentrace lidí, snažících se jakkoliv dostat do královy blízkosti a ideálně si získat jeho pozornost a náklonnost, nedovolovala sloužícím alespoň se pokusit o úklid, dokud byli hosté na místě. To všechno čekalo až na chvíli, kdy sílící zápach vyhnal panovníka a jeho doprovod na další cestu. 

Král se snažil, ale marně

Ke cti samotnému Jindřichu VIII. je ale třeba připsat, že on sám v takovém prostředí pravděpodobně velmi trpěl, a tak se snažil nastavit alespoň základní pravidla chování jak pro služebnictvo, tak i pro dvořany a další hosty. Jeho boj byl ale marný a předem prohraný. Tak třeba červené kříže na zdech, obklopujících palácovou zahradu, měly zakazovat močení na oplocení. Místo toho se ale staly vítaným zpestřením a jakýmsi terčem, přímo vyzývajícím k soutěži, kdo se “lépe trefí”. Není divu, že to panovník po čase vzdal. Na jednom ale přece jen trval: aby alespoň příprava jídla probíhala v rámci možností hygienicky. Jak si to máme představit? Vydal například pokyn, že kuchaři nemají vařit nazí a mají nosit dostatečně čisté oblečení. Nazí špinaví kuchaři? Vlastně proč ne, v podmínkách, které tehdy u Jindřichova dvora panovaly, se snad ani není čemu divit… 

Zdroj: A. Weirová, Jindřich VIII.: Král a jeho dvůr, history.com, en.wikipedia

KAM DÁL: Dům hrůzy opravdu existuje. Troufli byste si do něj vejít?

https://www.ctidoma.cz/clanek/historie/u-dvora-jindricha-viii-byly-odporne-podminky-sam-panovnik-prchal-z-jednoho-zamku-do-druheho-tohle-pravidlo-si-ale-prosadit-dokazal-71431
reklama
#Historie #zámek #středověk #hygiena #zápach #Jindřich VIII.
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.