Co dělat, aby orchidej znovu krásně kvetla? Stačí pár kroků k tomu, aby zůstala krásná

Orchideje Phalaenopsis jsou vděčné rostliny, které nevyžadují příliš času

Koupili jste si před Vánoci krásně kvetoucí orchidej, která posloužila jako nádherná dekorace, ale teď už přišel čas, kdy květy i přes svoji dlouhou výdrž opadaly? Není důvod propadat skepsi, při dobré péči, která není vůbec složitá, se brzy dočkáte nových krásných květů. Jen vědět, jak na to.

reklama

Orchideje, ačkoliv pocházejí z tropických podmínek, velmi dobře prospívají i v našich bytech. Nemusíme se proto bát přehnaných nároků, které bychom jim nedokázali splnit. Jen je dobré zapřemýšlet o tom, jak ve svém původním prostředí žijí a rostou, a pokusit se připravit jim co nejpodobnější podmínky.

Phalaenopsis - sázka na jistotu

Patrně ideálním druhem pro domácí pěstování, tedy takovým, který přečká bez větší úhony i péči absolutního začátečníka, je Phalaenopsis. Jde o skutečně nenáročnou rostlinu, která se i za poměrně zanedbatelnou péči odvděčí krásnými květy, které budou hosté závidět a vy se z nich budete těšit dlouhé měsíce.

Světlo pro kořeny

Jak si jistě všimneme, orchideje se prodávají v průhledných květináčích. Není to náhodou nebo jen pro zvýšení atraktivnosti. Orchideje jsou tak zvaně epifytické rostliny, které přijímají vláhu vzdušnými kořeny, rostou (podobně jako tady jmelí) na stromech a jejich kořeny tedy nejsou zvyklé na temno podzemní říše. Proto i v případě, že bychom je museli přesadit, zvolíme opět průhledný květináč.

Speciální substrát

Substrát, v němž orchideje pěstujeme, je oproti tomu, který vyžadují ostatní rostliny, velmi zvláštní. Je třeba těmto květinám zajistit velmi vzdušný domov, složený například z borky (tedy kůry borovice) a dalších podobných materiálů. Při koupi hotových substrátů v květinářství (což je samozřejmě ta nejjednodušší cesta) bychom se ale měli ujistit, zda se nejedná o materiál příliš kyselý. Takové prostředí totiž orchideje snášejí hůře.

Na světlo

Orchidej má samozřejmě, jako většina rostlin, ráda světlo a dobře se jí daří na okenním parapetu. Pokud bychom si ale mysleli, že jako tropická rostlina vyžaduje celodenní přímé sluneční paprsky, velmi bychom se mýlili. Zamysleme se nad tím, kde skutečně roste - v lese, kde ji před sluncem a přílišným horkem chrání koruny stromů. Proto bychom jí podobné podmínky měli dopřát i my - na okno ano, ale ne tam, kam po celý den svítí slunce.

(Ne)zalévat

Stejně jako na substrát mají orchideje trochu jiné nároky na zalévání než ostatní pokojové rostliny. Protože jsou zvyklé využívat vzdušnou vlhkost, rozhodně jim neuděláme radost pravidelnou zálivkou a neustále mokrou náplní květináče. Kořeny, zvyklé dýchat, pak začnou rychle zahnívat a rostlina patrně chřadne.

Po odkvětu

Někteří pěstitelé doporučují stvol po opadání květů nechat na místě, protože je orchidej schopná na něm později vytvořit další krásné květy. Jiní ale naopak horují za jeho odstranění. Rostlina v takovém případě po několika měsících vytvoří nový a obalí ho nádhernými květy. Můžeme zkusit i kompromis. Stvol odstřihneme trochu výše - tak za třetím očkem a počkáme. Je velká pravděpodobnost, že se tu objeví buď další stvol a na něm časem i květy, nebo dokonce nová rostlinka, kterou budeme moci oddělit a zasadit.

Hnojení

I tyto rostliny můžeme hnojit, abychom zajistili jejich dobrý růst a kvetení. Při koupi hnojiva ale dbáme na jeho složení, kde by měl převažovat draslík (pro květ) nad dusíkem (pro růst zelených částí rostlin). Hnojíme potom podle pokynů výrobce.

Každá orchidej chce svoje

Orchidejí je samozřejmě v přírodě nepřeberné množství a mnoho z nich je možné koupit i v našich obchodech. Není proto možné jednoduše popsat specifika péče o každý jednotlivý druh. Obecně lze ale konstatovat, že orchideje, ačkoliv pocházejí z krajin, kde jsou podmínky úplně jiné než u nás, se v našich bytech docela dobře aklimatizovaly a ty druhy, které jsou běžně k dostání, nebývají v požadavcích na péči o mnoho náročnější než právě Phalaenopsis.

Zemní orchideje

Kromě popsaného způsobu, jakým rostou epifytické orchideje, jsou také druhy zemní, které musíme pěstovat v běžném květináči a odlišném substrátu. Také zalévat je budeme více než Phalaenopsis. Toto bychom měli vědět, pořídíme-li si například Cymbidium.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/co-delat-aby-orchidej-znovu-krasne-kvetla-staci-par-kroku-k-tomu-aby-zustala-krasna-62736
reklama
#péče #kvetení #Phalaenopsis #orchideje #péče o orchideje
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.