Počasí je zimní, ale právě teď je čas na setí mrkve a petržele. Na zahradě je třeba udělat i další práci
Počasí není nic moc, na nějaké venkovní aktivity to příliš nevypadá. Přesto musíme na zahradě ještě nějakou práci udělat. Příroda a zahrada se ukládá k spánku, ale my bychom usnout neměli. Všechno listí ještě nespadalo a co třeba skleník? Je připravený na jaro?
Počasí možná práci nepřeje, nikdo to za nás ale neudělá. V listopadu je ještě potřeba hrabat listí. Například listy z jabloní ještě nejsou všechny opadané. Zrovna tak z některých keřů.
Listí zaryjeme nebo zkompostujeme
Listí tedy ještě shrabeme a zaryjeme do záhonků nebo zkompostujeme. Podmínkou však je, aby poslední vrstva listí na kompostu byla dokonale překryta vrstvou zeminy nebo jiného materiálu, například vrstvou trávy. Listy napadené živočišnými škůdci likvidujeme.
Réva vinná je choulostivá na promrznutí
Jistou péči si nyní a v zimě zaslouží réva vinná. Ta často v tuhých zimách trpí mrazem. Dřevo namrzá, což se projeví pozdním rašením, a tedy i pozdějším nasazením květů, takže hlavně hrozny pozdnějších odrůd pak většinou nedozrají. Účinným opatřením je obalit hlavně mladé rostliny například bílou netkanou textilií.
Toto opatření je nutné provádět v okrajových oblastech pro pěstování vinné révy. Nezapomeňte ani na choulostivé keře a přihrňte k nim zeminu, rašelinu nebo štěpku a následně po opadu listí či příchodu mrazů je zakryjte chvojím. Nové výsadby můžete také chránit vzdušným obalem z bílé netkané textilie, která rostliny stíní a chrání je proti mrazovým trhlinám na kůře.
Vysaďte zeleninu do truhlíků
Do truhlíků nebo květináčů vysazujeme petržel, pažitku a cibuli zimní sečku. Tyto druhy lze výborně pěstovat doma za oknem a během zimy se tak zásobit čerstvou zelenou natí. Postup je velmi jednoduchý. Trs s dostatečným kořenovým balem vyryjeme a zasadíme do vhodné nádoby. Před přesazením doporučuji rostliny důkladně prolít vodou.
Vysejte do záhonku mrkev i pastinák
Pokud není půda ještě příliš promrzlá, vyplatí se teď v listopadu vysévat petržel, mrkev a pastinák. Semena sice vzejdou až na jaře, ale většinou tak brzy, že bychom stačili jen stěží půdu připravit pro jarní výsevy. Podzimními výsevy tak docílíme podstatně ranější sklizeň. Je ale prý dobré vědět, že při podzimním výsevu se vlivem dostatečné zimní i jarní vláhy odplaví inhibiční látky, které velmi často při jarních výsevech zpomalují klíčení právě u těchto druhů zeleniny.
Věnovat se můžete i skleníku
Pokud jste tak ještě neučinili po sklizni a likvidaci zbytků zelené hmoty ve skleníku, zryjte jednotlivé záhony. I přes zimu, pokud je jen pár stupňů nad bodem mrazu, rostou uvnitř plevele. Třeba ptačinec dokáže i vykvést a pokud ho necháte růst, na jaře budete mít o pletí postaráno. Kdo má možnost sehnat koňský hnůj, je ideální ho zarýt do země, a to klidně i se zbytky plevelů. Tím se postaráte o skvělou kondici půdy na několik let.
Zdroj: pěstitel a zahradník Cyril Moravec
KAM DÁL: Jak správně pečovat o dřevěný nábytek, aby vám vydržel dlouhá léta.