Z domu uniká teplo: Každý řeší fasádu a okna, ale zapomenout na strop a střechu by byla velká chyba
Zdá se vám, že z domu uniká teplo? Majitelé domů či bytů v podstatě řeší zateplení fasády či výměnu oken, ale zaměřili jste se na jiná místa, která vám zbytečně prodražují vytápění? Napadlo vás, že spousta tepla uniká stropem? Jak to vyřešit? Možná hodně otázek najednou, přesto odpovědi nejsou zase až tak složité.
Podle stavebníků je dobré si dům představit jako obálku. Ta se skládá z podlahy, stěn, oken a stropu se střechou. Možná je to trochu "dětské", ale opravdu to funguje.
Největší úniky tepla jsou okny
Všechny tyto části domu obalují stavbu a jak dobře nebo špatně jsou izolované, má vliv na únik tepla. Všeobecně je největší únik tepla okny. Pokud máme moderní okna, více pro to neuděláme. Nejmenší únik je pak podlahou. Málokdo ale řeší další choulostivé místo, a tím je strop a střecha.
Jestliže není strop dobře izolovaný, pronikne teplo na půdu a zmizí vniveč. Vytápět půdu ale asi nepotřebujeme, že? Proto se zaměřte na to, jak máme odizolované stropy, potažmo střechu samotnou. Teplo podle fyzikálních zákonů stoupá vzhůru a tam hledejme případné tepelné ztráty.
Zaměřte se na izolaci střechy
Tepelná izolace střech je dost náročná. Ne že by byla nemožná, ale není jednoduché se dostat tam, kde by izolace byla ideální. Když už máme dům postavený, asi těžko někdo bude rozebírat celou střešní krytinu, aby odizoloval střechu.
Pokud nemáme půdu, je složité umístit nějaké vrstvy izolačního materiálu do lehčí vazníkové střechy. Přesto existuje způsob, jak ji dodatečně zateplit. Můžete použít takzvanou foukanou izolaci. Její aplikace je relativně snadná i pod střešní krytinu - stačí v různých místech odebrat krytinu, aby se tam pracovníci dostali s hadicí, kterou se izolace fouká pod střechu.
Izolace je i protipožární a protihluková
Foukaná izolace nemá jen výhodu v zabránění úniku tepla, ale používá se i při akustické a protipožární izolaci budov. Foukaná izolace využívá sypkých materiálů namísto klasických pevných forem. Materiál se dopraví na místo pomocí aplikačního stroje, který rozmělní stlačený materiál a hadicí jej pak dopraví přímo na určené místo.
Výhodou je, že se izolace přizpůsobí prostoru stavebních konstrukcí. Foukaná izolace je bezespárová, to znamená, že nevzniká žádný odpad, rychlost aplikace je vyšší než u klasických deskových materiálů. To pro vás znamená jediné - cena je nižší než u izolace pomocí klasických deskových materiálů.
Další, neméně významnou výhodou takovéto izolace je fakt, že domácnost může normálně fungovat a pracovníci vám nenadělají prakticky žádný nepořádek. Nafoukáním izolace se utěsní i nejmenší skuliny, které byste těžko izolovali klasickým způsobem. A vše je hotovo za pár hodin.
Izolace podlahy na půdě
Foukanými izolacemi se dá zateplit i podlaha na půdě. Firma vám nejdříve vyrobí nášlapnou vrstvu, pod níž se pak izolace nafouká.
Foukaných izolací je několik typů. Celulózová foukaná izolace je ekologická forma z recyklovaného materiálu, která je odolná proti prohoření. Dále se používá dřevovláknitá foukaná izolace, která má i vynikající akustické vlastnosti a je vysoce účinná proti úniku tepla. Velmi nízkou objemovou hmotnost má pak polystyrenová foukaná izolace, která je ideální do vlhkého prostředí.
Foukanou izolací se zabývá řada firem a není problém třeba na internetu sehnat nějakého dodavatele. Předtím, než se rozhodnete, vám seriózní firma udělá cenovou nabídku.