Napoleon jako Hitler, Caesar nebo Mussolini: Víte o něm všechno? Čeho se k smrti bál?
Válka, dobývání, úspěchy. Jenže mluvit o Napoleonovi Bonaparte jako o velkém válečníkovi, zavání vzhledem k jeho výšce nemístným žertem. Přesto o žádného trpaslíka nešlo, za tímto mýtem stáli Britové. Určitě patřil mezi nejznámější vojevůdce historie lidstva, jeho život i smrt jsou i tak obestřeny tajemstvími. Z obyčejného občana se stal císařem, prošel mnoha bitvami. Víte o něm všechno?
Války miloval, vůně střelného prachu mu učarovala. Svým tažením Evropou kosil jednoho nepřítele za druhým. Ostatní monarchové z jeho vojska měli strach. Napoleon Bonaparte však nebyl jen vojevůdce a zhýčkaný císař, který měl rád bohatství. Jaké detaily z jeho života možná neznáte?
Hitler, Caesar a...Bonaparte?
Je to zvláštní a také pravděpodobně fáma. Adolf Hitler, Benito Mussolini, Julius Caesar, Alexander Veliký a Napoleon Bonaparte měli všichni stejný problém. Strach z koček. Absolutní banalita, která má dokonce svůj odborný latinský název (ailurofobie) je však spíše nepotvrzenou informací. Napoleon se těchto zvířat údajně začal bát po napadení divokou kočkou, když byl malý kojenec.
- císař v letech 1804–1814 a poté sto dní na přelomu jara a léta 1815
- jen francouzských občanů během napoleonských válek zahynulo více než milion
- narodil se na Korsice do rodiny nepříliš zámožného příslušníka úřednické šlechty
- ve 24 letech už byl generálem
Záchrana Napoleona
Další neuvěřitelná historka v souvislosti s Napoleonem vznikla na základě údajného plánu na osvobození vojevůdce z ostrova Svatá Helena, kam byl uvržen do exilu po prohrané osudové bitvě u Waterloo. Místo vzdálené 2 tisíce kilometrů od pevniny bylo místem, kde Napoleon zemřel, ale nemuselo k tomu dojít.
Existovalo hned několik plánů, jak francouzskou legendu zachránit. Vymýšlely se plány s nafukovacími balóny, loděmi, ale také ponorkami. V roce 1820 dostal vynálezce a pašerák Tom Johnson nabídku 40 tisíc liber, když dostane Napoleona z ostrova. Pod útesy, kam se měl císař dostat zkonstruovanou lanovkou, měly čekat dvě primitivní ponorky. Plán pochopitelně nevyšel, protože funkční ponorky začaly brázdit moře a oceány až o několik desítek let později.
Napoleonský syndrom
Malý vzrůst. To je jedna z nejznámějších informací, která se v souvislosti s Napoleonem probírá už od školních lavic. Pravda je však taková, že měřil celkem slušných 168 centimetrů, což bylo na tehdejší dobu celkem v pohodě. Paradoxně se tak psychické komplexy z malé výšky jmenují po někom, kdo žádný trpaslík nebyl.
Tento nelichotivý odkaz k Napoleonovi má až britská propaganda, která ho v kreslených vtipech znázorňovala jako zakrslíka. Tato nelichotivá, ale dobře zapamatovatelná image, už mu zůstala a jen tak nikdo mu ji neodpáře.
Jak to bylo s jeho smrtí?
Napoleon zemřel v pouhých 51 letech v exilu na ostrově Svaté Heleny 5. května roku 1821. Oficiální verze hovoří o rakovině žaludku, ale existuje mnoho pochybností, které pracují s jinou verzí a důvody úmrtí slavného Napoleona.
Nejrozšířenější konspirace hovoří o možném otrávení, protože se v jeho vlasech objevilo nadprůměrné množství arsenu. Za šest let v exilu si také často stěžoval na povětrnostní podmínky a zimu. Jestli však zemřel opravdu na rakovinu, je pouze spekulací.
Zdroje: zoommagazine, Česká televize
KAM DÁL: Putina straší ztráta bohatého území. Rozpoutá kvůli tomu další konflikt a troufne si i na USA?