Raisa Gorbačovová: Ve světě obdivovanou sovětskou první dámu domácí ženy nenáviděly. Jaký důvod k tomu měly?

Raisa Gorbačovová byla elegantní, vzdělaná, měla vkus a diplomatické schopnosti. Byla jiná - a to se neodpouští
Raisa Gorbačovová byla elegantní, vzdělaná, měla vkus a diplomatické schopnosti. Byla jiná - a to se neodpouští

Když si Raisa Maximovna Titarenko, od jejíhož úmrtí uplyne 20. září 22 let, ještě jako studentka brala za manžela (také studenta) Michaila Gorbačova, těžko mohla tušit, že se díky tomuto spojení jednou stane první dámou celého Sovětského svazu. Po více než pětatřiceti letech po jeho boku se díky jeho funkci dostala mezi světovou společnost. Doma, v Sovětském svazu, ale mezi běžnými ženami rozhodně oblíbená nebyla. Proč? 

reklama

O Raise Gorbačovové sovětská média ráda informovala jako o dceři rolníků. Lépe to odpovídalo potřebám ideologie. Pravdou ale je, že jejím otcem byl železniční inženýr a matka sice pocházela z rolnické rodiny, ale chudobou jistě netrpěla.

Studentka filozofie

Právě díky poměrně dobrým poměrům v rodině mohla jít také studovat. Ze Sibiře se dostala do Moskvy, aby studovala filozofii. Shodou náhod se tady potkala se svojí budoucí láskou Michailem, za kterého se také v září roku 1953 provdala. Byla to studentská svatba, hostina se odehrála v místní jídelně, ale pár byl i tak zjevně šťastný. Klid ale neměl vydržet dlouho. V příštím roce přišla Raisa, stále ještě studentka, o prvního syna, kterého s manželem čekali. 

První manželské stěhování

Pak už přišlo stěhování za manželovou kariérou. Přesun do Stavropolu, narození dcery Iriny a později i zaměstnání ve stavropolském Státním zdravotním ústavu a v zemědělském institutu a další studia. V roce 1967 obhájila diplomovou práci na téma kolchozů a získala titul doktorky filozofie. 

Do Moskvy a vzhůru po žebříčku

Kariéra jejího manžela stoupala a bylo potřeba se znovu stěhovat - tentokrát do Moskvy, kde získal funkci tajemníka Ústředního výboru Koministické strany Sovětského svazu. Raisa přednášela na univerzitě a po manželově zvolení generálním tajemníkem se po vzoru západních manželek významných mužů začala věnovat sociální práci a podpoře kultury. Právě díky její práci mohly být podpořeny takové projekty, jako byla obnova vzácných kostelů, na které do té doby režim raději zapomínal, rozvoj muzeí a knihoven nebo archivů. To všechno bylo jistě velmi prospěšné jak v roli manželky generálního tajemníka strany, tak později i prvního a také posledního prezidenta Sovětského svazu.

Doma není nikdo prorokem

Raisa Gorbačovová navíc uměla velmi dobře anglicky, a tak dokázala jednat i se zahraničními podporovateli její činnosti a pro kulturu zvládla získat celých sto milionu dolarů. Dobře se oblékala, a tak ani v tom nijak nezaostávala za manželkami západních politiků. Na cestách, kde svého muže doprovázela, byla obdivována, “doma” ji ale v lásce příliš neměli. Proč?

Závist je mocná

Sovětským ženám se zdálo, že se příliš projevuje, prosazuje a také že její šatník je až příliš rozsáhlý. Navíc se zdálo, že mnohé modely pocházejí ze západu - a to bylo pro mnohé jednoduše neodpustitelné. Nevadilo, že právě reprezentativním chováním dokázala přilákat do země nové investory, získat podporu pro svoji činnost i sympatie celému státu. Ženy jí zkrátka nedokázaly odpustit, že vypadala a chovala se tak, jak ony samy nemohly a neuměly. 

Pravda, nebo ne? 

Každá zvěst se postupem doby rozrůstá, a tak se brzy začalo mluvit i o Raisině zálibě v nemovitostech. „O mé mimořádné závislosti na vilách, letních sídlech, luxusním oblečení nebo špercích koluje mnoho mýtů a nepravd,“ okomentovala jednou tyto zprávy sama Raisa Gorbačovová. „Nešiji v salonech Yves saint Laurent, jak tvrdí novináři. Oblékají mě v ateliéru v Kuznětském Mostu,“ snažila se vše uvést na pravou míru první dáma. Srdce sovětských žen si ale ani tím nezískala, zvlášť když se rozšířily další zprávy o tom, že její zaměstnankyně vybírali členové KGB a podmínkou mimo jiné bylo, aby nešlo o ženy mladší nebo snad krásnější než sama první dáma. 

Boj proti leukémii a bezpráví

Po manželově odchodu z politiky Raisa dál bojovala za lepší podmínky žen a dětí, proti gendrové nerovnosti, věnovala pomoci nemocným, hlavně v boji s leukémií. A paradoxně právě tato nemoc se jí v roce 1999 stala osudnou. Lékaři se domnívali, že to mohly být následky nemoci z ozáření poté, co po výbuchu v Černobylu s manželem postiženou oblast navštívila. Ať už onemocněla z jakéhokoliv důvodu, pomoci jí nebylo.

Neodpustitelná elegance

Z dostupných zpráv je jasné, že Raisa Gorbačovová byla vzdělaná inteligentní žena, která dokázala stát za svým manželem, svým vystupováním reprezentovat celý stát, který zvláště na západě potřeboval zlepšit reputaci, dokázala získat peníze na kulturu i na charitu - ale nic z toho jí nebylo platné. V očích mnoha sovětských žen byla zkrátka jen ženou, která se nepatřičně elegantně obléká a má moc velký šatník…

Zdroj: ru.wikipedia

KAM DÁL: Aniston, Spielberg, Goldberg, Ali a Knightley: Těmto celebritám se ve škole moc nedařilo, důvod je logický

https://www.ctidoma.cz/clanek/osobnosti/raisa-gorbacovova-ve-svete-obdivovanou-sovetskou-prvni-damu-domaci-zeny-nenavidely-jaky-duvod-k-tomu-mely--66590
reklama
#první dáma #SSSR #Sovětský svaz #Rusko #Gorbačov #politika #prezident #Raisa Gorbačovová #nenávist
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.