Někteří Ukrajinci si do Česka jezdí jen pro dávky, říká Oksana. Popisuje, jak si předávají informace a jak to funguje

Některé rodiny si podle Ukrajinky přijdou na slušné peníze
Některé rodiny si podle Ukrajinky přijdou na slušné peníze
povídka

Cizinec s dočasnou ochranou, který dorazil do České republiky, může v měsíci, ve kterém mu bylo uděleno vízum, požádat o humanitární dávku ve výši 5 tisíc korun. Občané Ukrajiny prchající před válkou mohou o peníze žádat od 21. března letošního roku. Využívají toho někteří "vykukové"? Zdá se, že ano.

reklama

Pokud byla uprchlíkům udělena dočasná ochrana (vízum) a po vyplacení první humanitární dávky nemají stále dostatek finančních prostředků na zajištění základních životních potřeb (strava, ošacení, léky apod.), mohou žádat opakovaně. Uvádí to web Úřadu práce ČR. Podmínky nutné ke splnění udělení dočasné ochrany jsou dostupné na webu ministerstva vnitra.

Kontrola už je nutná

Bohužel stále neexistuje funkční systém, jak kontrolovat, kdo si o dávky žádá, resp. zda je opravdu využívají pouze lidé, kteří jsou v nouzi. „Znám několik krajanů, kteří si do České republiky udělali výlet s tím, že si vyzvednou peníze, které vaše vláda nabízí. Rodině o pěti členech to udělá docela pěknou sumu,“ upozorňuje Ukrajinka Oksana, která už sedm let žije v Praze a momentálně pomáhá jako dobrovolnice.

Jen hlupák by vyčítal kabinetu Petra Fialy, že se od začátku ruské agrese na Ukrajině snaží pomáhat uprchlíkům. Je to samozřejmě správné, můžeme být na českou vládu právem hrdí. A je pochopitelné, že zpočátku neexistovala kontrola, bylo třeba jednat rychle a peníze vyplácet tak, aby dávka splnila účel. 

Rychle si to mezi sebou řekli

To je ale třeba změnit. Nestačí pouze to, že od 2. května došlo ke zkrácení lhůt na registraci u cizinecké policie po příjezdu a na hlášení změny místa pobytu. Nová lhůta na oba úkony je 3 dny. Chce to daleko větší kontrolu. „Všude se najdou "chytráci", kteří využívají systém. Češi nebo Ukrajinci, to je jedno. Vy také máte celou řadu nepřizpůsobivých, tak jim myslím říkáte. Lidé, kteří žijí na dávkách. V případě Ukrajinců jsou to ale vyloženě turisté, kteří si přilepší a po pár dnech jedou zpět. Výhodu mají ti, kteří v Česku mají známé nebo příbuzné, pobyt nahlásí u nich.“

Podle Oksany se informace o snadno dostupných financích na Ukrajině rychle šířily. „Lidé si to mezi sebou řekli nebo zavolali. Nejsme sto let za opicemi, máme mobily,“ usmívá se mladá žena. „Na druhou stranu se díky tomu mnoho lidí sebralo a odešlo z válkou postižených míst. Do té doby váhali, když ale zjistili, že dostanou něco do začátku, tak z Ukrajiny odešli.“

Ukrajinka jedním dechem dodává, že mnoho uprchlíků se už začíná vracet do své vlasti. „Nemyslete si, nejsme všichni špatní. Většina z nás je moc vděčná za to, co Česká republika udělala a jak se vláda zachovala. I proto říkám, co vím. Protože nechci, aby se na nás pohlíželo ve zlém.“

KAM DÁL: Manžel je úplně neschopný, nesmí být doma sám. To, co dělá, by nikdo nesnesl, říká Klára (30).

https://www.ctidoma.cz/clanek/spolecnost/nekteri-ukrajinci-si-do-ceska-jezdi-jen-pro-davky-rika-oksana-popisuje-jak-si-predavaji-informace-a-jak-to-funguje--69475
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.