Nejdražší a nejpůvabnější lokalita v Praze. Skrytý poklad hlavního města byl původně určen hlavně pro úředníky

Jedna z nejdůležitějších ulic, které charakterizují projekt čtvrti Ořechovka, je ulice Lomená

Představte si, že máte neomezené finanční možnosti a můžete si vybrat, kde byste v hlavním městě mohli bydlet. Jistě vás napadne Malá Strana, Staré Město, ale tou nejlepší a podle realitních kanceláří i nejdražší lokalitou je bezesporu pražská Ořechovka. Co je na tom pravdy a jaká atmosféra dýchá z této klidné čtvrti jednoho z nejkrásnějších míst Prahy?

reklama

V ulicích potkáte bohaté koruny stromů, na silnicích projíždí jen skromný počet automobilů a místu zcela nepřehlédnutelně dominují nádherné vily. Pražská Ořechovka je spolu s nedalekou Hanspaulkou jednou z nejstarších a nejznámějších vilových a zahradních čtvrtí v Praze. Unikátní kouzlo však není vyvolané skvostnou architekturou. Celá oblast totiž čerpá z promyšleného urbanistického plánu této čtvrti.

Bořechovka

Po nádherné čtvrti se můžete procházet klidně celý den, ale žádné rozsáhlé stromořadí ořechů nenajdete. Jak tedy vznikl tento dobře zapamatovatelný název? Původně na místě dnešní vilové čtvrti ležela tzv. Bořkova zahrada. Tu nechal vystavět v roce 1710 český šlechtic Jan Kryštof Bořek.

Zahrada ve francouzském stylu skrývala dokonce barokní zámeček. Lidé však Bořkovu zahradu začali lidově nazývat Bořekovka, z čehož se později stala Vořechovka. Když byla stavba nové vilové čtvrti na začátku 20. století v plném proudu, rozhodlo se, že se jméno oficiálně změní na Ořechovka.

Vinice a polnosti

Celou oblast současné Ořechovky do konce 12. století vlastnil Strahovský klášter. V minulosti byste zde tak našli hlavně polnosti a vinice. Ty zde vznikaly hlavně v 16. století. Roku 1709 přišel na scénu zmiňovaný Jan Kryštof Bořek. Nutno dodat, že onu nádhernou francouzskou zahradu s barokním zámečkem zde už nenajdete.

Byla totiž zcela zničena ve válce o rakouské dědictví. V roce 1742 francouzské vojsko zámeček i se zahradou zapálilo. Později se pozemek bývalých zahrad dostal do vlastnictví státu. Zřízen zde byl dělostřelecký sklad a později laboratoře, které jsou na Ořechovce dodnes.

Vilová čtvrť

Současné architektonické a urbanistické kouzlo Ořechovky vzniklo díky nově nabyté nezávislosti Československa v roce 1918. Praha se stala přirozeně hlavním městem v nově vzniklém státu a bylo potřeba investovat do jeho rozšíření. Plán na vilovou čtvrť tak vznikl již od roku 1919. Mělo jít hlavně o domky pro úřednictvo. Důležitým milníkem pro Ořechovku bylo připojení Střešovic k Velké Praze v roce 1922.

Soutěž na architektonicko-urbanistický projekt nové vilové čtvrti vyhrála dvojice architektů Jaroslav Vondrák a Jan Šenkýř. Pro milovníky architektury je inspirace nepřehlédnutelná. Autoři se totiž snažili přiblížit podobě zahradních měst v Anglii. Mnoho domů podléhá tomuto stylu, což je znatelné ve formě malých předzahrádek a odhalených cihel na fasádě domů.

Koncept byl jasný. Vytvořit místo, kde bude radost žít a zároveň zde bude dostatek zeleně a také obslužnosti nezbytné k příjemnému a bezproblémovému bydlení včetně volnočasových aktivit. Tím nejviditelnějším prvkem, který splňuje právě praktickou obslužnost čtvrti, je ústřední budova od Jaroslava Vondráka. Zde se ve své době nacházely obchody, kino, restaurace, kavárna s vinárnou a třeba také ordinace lékařů. Časem se funkce ještě rozšířila a lidé zde mohli navštěvovat divadelní a koncertní sál, ale také poštu.

Do roku 1930 byla Ořechovka v podstatě celá zastavěná. Kombinace úřednických domků s individuálními a mnohdy velmi monumentálními vilami se ještě později rozšiřovala směrem k Veleslavínu. Jediný větší prostor, který zůstal nezastavěn, bylo Macharovo náměstí. Zde měla původně stát škola, ale lidé si nakonec prosadili park s tenisovými kurty. Jak tomu bude v budoucnu, ještě není jasné, ale nová podoba Macharova náměstí již prošla architektonickou soutěží.

Významné vily

Na Ořechovce samozřejmě najdete také velké množství významných vil s ještě významnějšími obyvateli. V krásné cihlové vile od Otakara Novotného tak třeba bydlel a pracoval malíř Václav Špála, najdete zde také několik skvělých realizací významného českého architekta Pavla Janáka. Konkrétně jde o dům Vincence Beneše, dvojvilu slavného malíře Emila Filly a psychologa Františka Krejčího a hlavně vilu s ateliérem pro sochaře Bohumila Kafku.

Většina z těchto zmíněných architektonických skvostů čerpalo inspiraci z holandské architektury z režných červených cihel. Procházka po Ořechovce však skrývá mnohem více, než by se mohlo zdát z průvodců a učebnic architektury. Unikátní atmosféru je totiž nutné zažít na vlastní kůži. Neváhejte a sedněte na tramvaj. Ořechovka čeká.

KAM DÁL: Unikátní architektonický areál Prahy. Dejvice skrývají vzácný vzdělávací klenot Evropy

 

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/nejdrazsi-a-nejpuvabnejsi-lokalita-v-praze-skryty-poklad-hlavniho-mesta-byl-puvodne-urcen-hlavne-pro-uredniky-61104
reklama
#Praha #Ořechovka #vila #čtvrť
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.