Pomníkem pro Vlasovce to nekončí. Starosta Novák chystá postavit sochu pro opravdové zachránce Prahy
Malá pražská obec Řeporyje díky nápadu svého starosty Pavla Novotného získala mezinárodní pozornost. Důvodem je záměr vytvořit pomník, vojenské jednotce Vlasovců. Tento kontroverzní nápad zmobilizoval a otevřel historické rány, které se táhnou až daleko na východ k Moskvě. Zajímavou pointu si připravil starosta Pavel Novák z obce Peklo u Karlových Varů.
/SATIRA S NADHLEDEM/ Jen málokterý český politik získal tolik prostoru v ruském mediálním světě jako starosta za ODS Pavel Novotný. Vlna mediální pozornosti evidentně inspirovala dalšího starostu, tentokrát z obce, která se velmi trefně jmenuje Peklo. Jeho nápad je totiž opravdu velmi zajímavým exkursem do historie.
„Vždy jsem se o minulost zajímal. Můj dědeček byl tenkrát připravenej mobilizovat a ta blbá Mnichovská dohoda mu nedovolila ani jednou vystřelit. Tak jsem se pustil do odbojové činnosti a štve mě, že o ní nikdo nikdy nenapsal nebo nemluvil. Měla přitom zásadní vliv na chod našich dějin, neuvěřitelný,” sdělil redakci Čtidoma Pavel Novák. O co konkrétně jde?
Budeme dělat peklo
Výběr jména pro zmiňovanou odbojovou skupinu prostě nemohl byl jasný od začátku. „Dědeček byl z naší vesnice a vždycky říkával, jak jinak se můžeme jmenovat, než Peklo? Tak jsme si prostě říkali, že Němcům budeme dělat peklo,” vypráví s úsměvem starosta obce s velmi neobvyklým názvem.
V čem tkvěl jejich vliv na chod dějin, nám vyprvěl vnuk jednoho ze tří dnes již mrtvých odbojářů. „Oni nejdřív začínali úplně nenápadně. Vyfukovali pneumatiky nebo plivali na přední okna těch ssáckech auťáků. Já vím, nezní to bůh ví jak hrdinsky, ale minimálně nekolaborovali jako nějaký Vlasovci,” dodává hrdě Novák.
I pohled do kroniky místní vesnice potvrzuje jeho slova. Dle dochovaných zdrojů však odbojová skupina zatápěla Němcům opravdu mnohem víc, než by člověk na první pohled mohl tušit. Vyslověně se zde píše: „Nejznámější akce místní odbojové skupiny bylo rozeslání dopisů vysoce postaveným nacistům, kde dvojjazyčně stálo: Uděláme vám ze života peklo!”
Tvrdí se, že jeden z dopisů se dostal do ruky přímo Adolfu Hitlerovi, který byl zrovna v dobrém rozmaru, protože se jeho jednotky dostaly do Paříže. Jinak velmi přecitlivělý diktátor by za jiných okolností pravděpodobně vesnici Peklo přeměnil v opravdové peklo na zemi.
Tehdy se prý údajně jenom zasmál pod své podivně oholené vousy. Starosta Pavel Novák však tvrdí, že jejich největší akce je lidem a hlavně historikům stále neznámá. Co tato zapomenutá parta hrdinů udělala?
Nacistická otrava
„Dědeček se dostal tak daleko, že chvíli pracoval dokonce pod jinou identitou přímo v berlínském bunkru Adolfa Hitlera. Tak dostal místo v místní kuchyni. On byl výborný kuchař a jako jeden z mála u nás nejedl maso, takže znal všechny vegetariánský speciality. Velmi brzy si získal důvěru vůdce, protože ty jeho pokrmy byly fakt dobrý. On do nich však přimíchával různý druhy jedů, který prostě na Hitlera ne a ne fungovat,” vypráví vášnivě starosta Pavel Novák.
„No a když už byli Sověti v Berlíně, řekl si, že jim toho Hitlera nedá zadarmo, a tak mu tam nasypal sloní dávku a Hitler prostě umřel. Bylo toho tolik, že stačilo, že mu Eva Braunová uždibovala z talíře a byla mrtvá taky. To, že se otrávil jedem dobrovolně a k tomu se zastřelil, to už je jenom vymyšlená báchorka. Vždyť to po nich dojedli ty jejich pejsci a jak myslíte, že skončili?”
Starosta Novák následně vysvětluje, jak se za velmi náročných podmínek odbojová skupina kuchařů vracela zpátky do republiky. Údajně při svém návratu potkali jednu zbloudilou vojenskou jednotku. „Ti vojáci vůbec nevěděli, kde jsou, a prý se ptali na USA, USA. Tak jim kluci z Pekla ukázali směr na Prahu. Z vysílačky moc dobře věděli co v Praze děje,” vysvětluje Pavel Novák s tím, že pomník postaví právě jim.
„To jsou ti opravdoví hrdinové, Vlasovci se do Prahy dostali úplnou náhodou,” dodává rozčílený starosta, který odhaluje neznámou kapitolu našich dějin. O tom, zda je teorie pravdivá, se bude teprve rozhodovat ještě na půdě Akademie věd, kde velmi zaujala. A jména tří neznámých hrdinů. Alois Novák, Tomáš Vařil a Petr Písek.