Vědci našli odpověď na otázku, jak dlouho máme spát. Zjistili také, jakou roli hraje věk

Ideální doba nepřerušovaného spánku je 7 hodin
Ideální doba nepřerušovaného spánku je 7 hodin
zajímavost

Ročně strávíme v říši snů v průměru 3 000 hodin, tedy jinými slovy, třetinu svého života strávíme v posteli. K takovému množství spánku máme dobrý důvod. Spánek je totiž spojen s řadou procesů v těle a jeho nedostatek může mít nežádoucí zdravotní následky. S přibývajícím věkem spíme méně, což se na zdraví člověka projevuje.

reklama

S přibývajícím věkem může docházet ke změnám v našem spánkovém režimu, a proto je důležité vědět, kolik spánku je pro zdravé fungování optimální. Vědci z univerzit v Cambridge a Fudanu, kteří o tom informovali v časopise Nature Aging, možná našli odpověď.

Při zkoumání údajů z britské BioBanky se vědci zaměřili na 498 277 účastníků ve věku 38 až 73 let, kteří vyplnili dotazníky týkající se jejich spánkového režimu a délky spánku, duševního zdraví a celkové pohody. Z této skupiny mělo 40 000 účastníků k dispozici pro analýzu CT profilů mozku a další genetické údaje.

Výsledky studie naznačují, že účastníci, kteří spali přibližně 7 hodin denně, měli lepší kognitivní výkonnost a dlouhodobě lepší duševní zdraví a celkovou pohodu. Zkrátka lidově řečeno sedm hodin spánku denně je pro váš život nejlepší. Naopak se ukázalo, že méně nebo i více spánku je spojeno se zhoršeným kognitivním výkonem v úlohách, jako je paměť a schopnost řešit problémy.

Škodí nejspíš i mnoho spánku

Autoři také objevili souvislost mezi množstvím spánku a změnami objemu klíčových oblastí mozku zapojených do paměti, jako je hipokampus a další oblasti zapojené do kognitivního zpracování u některých účastníků. Spekulují, že změny objemu mozku a další genetické mechanismy by mohly být základem základních změn v poznávání a duševním zdraví u těch, kteří měli rozdílnou délku spánku.

„I když nemůžeme jednoznačně říci, že příliš málo nebo příliš mnoho spánku způsobuje kognitivní problémy, zdá se, že naše analýza tuto myšlenku podporuje. Důvody, proč starší lidé hůře spí, se však zdají být komplexní a jsou ovlivněny kombinací naší genetické výbavy a struktury našeho mozku,“ řekl profesor Jianfeng Feng z Fudan University.

Zdroj: iflscience.com

KAM DÁL: Když vám článek ruší exploze, tak to neznamená, že jste ve válce.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/vedci-nasli-odpoved-na-otazku-jak-dlouho-mame-spat-zjistili-take-jakou-roli-hraje-vek-69271
reklama
#věda
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.