Opičí neštovice: Jak nemoc lehce poznáte
V Evropě se objevují nové případy opičích neštovic a lidé se začínají bát další epidemie. Národní zdravotní služba Velké Británie prozradila, podle jakých příznaků tento druh nemoci lehce poznáte a na co si dávat pozor.
Nemoc se do Evropy dostala ze západní části Afriky a v některých evropských zemích už byly potvrzeny desítky případů opičích neštovic. Nicméně se stále jedná o velmi ojedinělou infekci a pravděpodobnost, že se tímto onemocněním vyskytujícím se zejména v Africe nakazíte v Evropě, je velmi nízká, jak na svém webu uvádí Národní zdravotní služba.
Tato infekce se přenáší pomocí přímého kontaktu s člověkem, který opičími neštovicemi trpí. Opičími neštovicemi se můžete infikovat v případě kontaktu s tělesnými tekutinami daného člověka, s jeho krví nebo s jeho boláky či strupy.
Další možností, jak byste se opičími neštovicemi mohli nakazit, je konzumace zvířete, které nemocí trpělo, kousnutí od takového zvířete nebo dotknutí se jeho srsti. Nemoc sice pochází z opic, přenášet ji ale mohou krysy, veverky a další zvířata.
Mezi symptomy opičích neštovic patří:
- bolesti svalů
- nateklé uzliny
- bolesti zad
- bolest hlavy
- horečka
- zimnice
- extrémní únava
- vyrážka
Vyrážka, která je jedním z hlavních ukazatelů nemoci, se objeví zhruba 1 až 5 dní od pocítění prvních symptomů. Jako první se objevuje na obličeji pacienta a poté se teprve šíří po těle. Kožní vyrážka signalizující vznik opičích neštovic je velmi podobná té, která se objevuje u těch planých.
Nejdříve se na obličeji pacienta objeví malé zarudlé pupínky, na kterých se později zformuje strup. Symptomy opičích neštovic většinou odezní za 2 až 4 týdny.
Zdroj: National Health Service
KAM DÁL: Demence: S prevencí nemoci vám pomůže běžné hobby.