Pozor na mozkovou mrtvici. Lékaři vědí, u kterých pacientů s koronavirem hrozí

Jak se ukazuje, covid má na organismus větší vliv, než by se dalo předpokládat
Jak se ukazuje, covid má na organismus větší vliv, než by se dalo předpokládat

Horečka, kašel, ztížené dýchání… To všechno už o koronaviru víme. Lékaři ale varují také před zvýšeným rizikem vzniku cévní mozkové příhody, a to hlavně u starších pacientů a u lidí, kteří se s tímto problémem již v minulosti setkali.

reklama

Podle lékařů jde o riziko, že infekce může způsobit kromě problémů na plicích také onemocnění dalších orgánů, včetně mozku. To pak v závažnějších případech může vést až k cévní mozkové příhodě a krvácení do mozku.

Je tady souvislost

Tým vědců z výzkumné skupiny Stroke Research Group z University of Cambridge prezentoval v časopisu International Journal of Stroke výsledky výzkumu, týkajícího se vztahu mezi covidem-19 a mrtvicí. Vycházeli přitom i z mnoha dalších již provedených studií, a proto jsou jejich závěry založeny na obsáhlých databázích. Porovnávány byly údaje více než 100 000 pacientů, přijatých do nemocnic s nákazou koronavirem.

14 z každého 1 000 pacientů

Vědci podle serveru medicalxpress.com zjistili, že cévní mozková příhoda se vyskytla u 14 z každých 1 000 případů. Nejběžnějším projevem byla akutní ischemická cévní mozková příhoda , která se vyskytla u více než 12 z každých 1 000 případů. Krvácení do mozku bylo méně časté a vyskytovalo se u 1,6 z každých 1 000 případů. Většina pacientů byla přijata s příznaky covid-19 a  cévní mozková příhoda se objevila o několik dní později.

Starší diabetici se zvýšeným krevním tlakem

Podle statistik jsou ve zvýšené míře ohroženi lidé starší. Zároveň bylo zjištěno, že průměrný věk pacientů s covidem, kteří prodělali cévní mozkovou příhodu (mrtvici), je o šest let nižší než u pacientů bez covidu. Znamená to tedy, že v případě infekce koronavirem se průměrný věk, kdy jsou lidé ohroženi cévní mozkovou příhodou, snižuje. Nebyl přitom prokázán další vliv pohlaví pacienta ani skutečnost, zda se jedná o kuřáky nebo nikoliv. Naopak zvýšenému riziku jsou vystaveni lidé s vyšším krevním tlakem, cukrovkou a onemocněním tepen. Čím těžší je průběh onemocnění covidem-19, tím se také zvyšuje i riziko mrtvice.

Je na vině stres? 

„Situace je komplikovaná,“ podotkla doktorka Stefania Nannoni z Katedry klinických neurověd na University of Cambridge. „Například řada pacientů s covid-19 již pravděpodobně měla zvýšené riziko mozkové mrtvice a faktory, jako je duševní stres, kterému jsou pacienti s covidem vystaveni, mohou ke vzniku mrtvice přispívat. Na druhou stranu vidíme důkazy, že covid-19 může v některých případech cévní mozkovou příhodu přímo vyvolat.“

Faktorů je mnoho

Podle lékařů může stát za spojitostí onemocnění covid-19 a mrtvicí hned několik faktorů. Mimo jiné může vést infekce k zahuštění krve, a tím i k většímu riziku vzniku trombózy. Dalším problémem může být zhoršení průchodnosti cév v důsledku zánětu, případně tak zvaná cytokinová bouře, tedy nadměrná reakce imunitního systému, která sama o sobě může způsobit poškození mozku.

Pacienti jsou mladší, než by se dalo čekat

„I když je výskyt cévní mozkové příhody u pacientů s covidem-19 relativně nízký, rozsah pandemie znamená, že by mohlo být potenciálně postiženo mnoho tisíc lidí po celém světě,“ uvedl profesor Hugh Markus, který vede výzkumnou skupinu v Cambridge. „Lékaři budou muset dobře sledovat příznaky mozkové mrtvice, zejména u těch skupin, které jsou významněji ohroženy, a přitom mít na paměti, že profil rizikového pacienta je mladší, než by se dalo očekávat.“

KAM DÁL: Psí obezita je velký problém a vede k mnoha nemocem. Pomozte svému kamarádovi, než bude pozdě.

 

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/pozor-na-mozkovou-mrtvici-lekari-vedi-u-kterych-pacientu-s-koronavirem-hrozi-62851
reklama
#koronavirus #imunita #mrtvice #studie #mozek #výzkum #lékař
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.