Profesor Vuorinen varuje: Koronavirový mrak zůstává ve vzduchu mnohem déle, než jsme si mysleli

Uličky v obchodech jsou ideálním místem, kde se koronavirový mrak udrží poměrně dlouho

Představme si situaci, že procházíme uličkami v obchodě a vybíráme zboží. Máme k tomu rukavice i roušku, ničeho se zbytečně nedotýkáme, přesto ale v bezpečí rozhodně nejsme. Stejně tak to platí i pro další uzavřené prostory - úřady, čekárny u lékaře, dopravní prostředky... Vyplývá to ze studie, kterou uskutečnili finští vědci. Virus totiž zůstává ve vzduchu déle, než se očekávalo, a navíc se šíří po širokém okolí.

reklama

Na výzkumu se podílely kapacity z Univerzity Aalto, finského meteorologického ústavu, finského technického výzkumného střediska VTT a Helsinské univerzity. Díky mnoha rozdílným disciplínám, jimž se účastníci výzkumu věnují, mohla být sestavena velmi přesná simulace šíření viru v okolí nakaženého člověka. Studie představovala prostředí obchodu s běžnými uličkami.

Na povrchu až po delší době

Zatímco doposud se vědci převážně domnívali, že mikročástice, kapénky, obsahující virus, převážně uplívají na povrchu například nákupních vozíků, ale i zboží a tak podobně, uvedená studie ve svém závěru konstatuje, že vzhledem k minimální velikosti částic se tyto ve vzduchu udrží mnohem déle. Desinfekce nákupních vozíků a dalších povrchů je tedy sice bezesporu přínosná, problém ale tak docela neřeší.

Extrémně malé částice

„Vědci modelovali vzdušný pohyb aerosolových částic menších než 20 mikrometrů. U suchého kašle, který je typickým příznakem současného koronaviru, je velikost částic obvykle dokonce menší než 15 mikrometrů. Extrémně malé částice této velikosti neklesají na podlahu, ale místo toho se pohybují ve vzdušných proudech nebo se vznášejí na stejném místě.” uvádí web aalto.fi. Potvrdili také, že virus chřipky A lze nalézt v nejmenších částicích, které měří méně než 5 mikrometrů, a u takto malých částic je čas, po který jsou schopny setrvat ve vzduchu a být unášeny vzdušnými proudy, ještě delší.

Koronavirový mrak

„Aerosolový mrak se šíří i mimo bezprostřední okolí místa, kde nakažená osoba například zakašlala, a v průběhu šíření se ředí. Tento proces však může trvat až několik minut. Osoba, nakažená koronavirem, může zakašlat a odejít. Na místě ale zanechá extrémně malé aerosolové částice nesoucí koronavirus. Tyto částice pak mohou skončit v dýchacích cestách ostatních v okolí i po několika minutách,“ vysvětluje profesor univerzity Aalto Ville Vuorinen.

Vědci mnoha disciplín

Do projektu je zapojeno přibližně 30 vědců, jejichž specializace zahrnují dynamiku tekutin, fyziku aerosolu, sociální interaskci, proudění vzduchu, virologii a biomedicínské inženýrství. Výzkum je prováděn ve spolupráci s Essote, který navrhl výzkumný projekt, jakož i specialisty na infekční choroby z finského Institutu pro zdraví a sociální péči.

Jasný výsledek studie

Vzdušný transport a pohyb kapének opouštějících dýchací trakt byly simulovány pomocí superpočítače a poté byla provedena 3D vizualizace výsledků. Jasným závěrem studie je fakt, že i po několika minutách od kontaminace zůstává ulička mezi nákupními regály doslova zaplavena oblakem mikrokapének a virů. Jejich doporučení tedy zní jednoznačně. Pokud je to jen trochu možné, vyhýbejte se místům, kde je možné předpokládat častější pohyb lidí. K nakažení není nutný přímý kontakt, stačí projít stejným místem, kde se před několika minutami pohyboval nakažený člověk.

KAM DÁL: Koronavirus posune školství na novou úroveň.

 

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/profesor-vuorinen-varuje-koronavirovy-mrak-zustava-ve-vzduchu-mnohem-dele-nez-jsme-si-mysleli-59388
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.