Záškrt: Jak ho jednoduše poznáte a jak nemoci předejít

Jedním z příznaků záškrtu může být i horečka
Jedním z příznaků záškrtu může být i horečka
zajímavost

V Česku se poprvé po 27 letech znovu objevil záškrt. Většina z nás už ale možná ani netuší, o jakou nemoc jde. Proč je tedy toto onemocnění tak nebezpečné a jak ho spolehlivě poznat?

reklama

U nás se záškrt objevil naposledy v roce 1995. Tato nebezpečná nemoc téměř vymizela díky očkování, se kterým se na našem území začalo již v roce 1946. Dokonce i u očkovaných jedinců ale není nákaza vyloučena.

„Riziko nákazy se obecně zvyšuje s věkem, s poklesem ochranných protilátek po očkování, a většinou má souvislost s kontaktem s neočkovanými osobami nebo s cestováním do zahraničí,“ varovala Kateřina Fabiánová, zástupkyně vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

Záškrt je velmi vážná bakteriální infekce, dnes je již velmi vzácný díky proočkovanosti populace, to ale neplatí v zemích s nedostatečnou zdravotní péči. V takových státech může být míra záškrtu stále vysoká. Tato infekce ve většině případů postihuje sliznice nosu a krku a může způsobit velmi vážné zdravotní problémy.

Neléčený záškrt může poškodit srdce, nervový systém a způsobit problémy s dýcháním. Je proto důležité ho objevit včas a začít s léčbou této infekce co možná nejdříve. Dokonce i léčený záškrt ale může být velmi nebezpečný, a to zejména u dětí.

Mezi symptomy této nemoci patří:

  • šedá blána pokrývající hrdlo a krční mandle pacienta
  • chrapot
  • výtok z nosu
  • horečka
  • zimnice
  • únava
  • bolest v krku
  • zvětšené lymfatické uzliny na krku
  • zrychlené dýchání
  • potíže s dýcháním

Pokud na sobě nebo na vašem dítěti zpozorujete výše uvedené příznaky, okamžitě se o nich poraďte s praktickým lékařem. Záškrt totiž může v některých případech způsobit i smrt, a to zejména u dětí.

Tato nemoc se přenáší mimo jiné i kapénkami, které do svého okolí kontaminovaná osoba uvoňuje zejména pomocí kašle a kýchání. Můžete se jím ale nakazit i prostřednictvím předmětů, se kterými přišel pacient do kontaktu, nebo kontaktem s infikovanou ránou.

Prevence

Tou nejúčinnější formou prevence nákazy záškrtem je vakcinace. Vakcína proti záškrtu se většinou kombinuje s vakcinací proti dalším třem nebezpečným onemocněním. Obvykle tak zahrnuje vakcínu proti záškrtu, tetanu a černému kašli. Jde o sérii pěti dávek, která se většinou vpichuje do paže či stehna.

Zdroj: Mayo Clinic, Novinky.cz

KAM DÁL: Rakovina: Nealkoholický nápoj, který může zvýšit riziko vzniku nemoci.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/zaskrt-jak-ho-jednoduse-poznate-a-jak-nemoci-predejit-70860
reklama
#zdraví #chrapot #záškrt #horečka #zimnice
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.