Balená voda nebo voda z kohoutku? Kupujeme mnohonásobně dražší, přitom často zbytečně
Dohady o tom, zda je lepší čerstvá kohoutková, nebo balená voda, trvají už léta. Na jedné straně někteří lidé tvrdí, že kohoutková voda není dostatečně čistá a zdravá, jelikož obsahuje plno zdraví škodlivých látek, na druhé straně zastánci balených vod, které jsou mnohdy až stokrát dražší, říkají, že si za kvalitu a jistotu nezávadnosti raději připlatí. Kde je tedy pravda? Která voda je lepší? A je voda z kohoutku k pití zcela bezpečná?
Tuzemská kohoutková voda pochází převážně z povrchových nádrží a horních toků řek. Než se dostane do potrubí s pitnou vodou a vůbec k nám do domácností, musí projít dezinfekčním procesem. Ten probíhá zejména pomocí chlóru.
Chlór jednou z hlavních nevýhod
Právě použití chlóru je jedním z hlavních mínusů kohoutkové vody, jelikož není zrovna právě vhodný pro lidský organismus, zejména pak pro malé děti, těhotné ženy či osoby s oslabenou imunitou, ekzémem nebo lupénkou.
Zbavit se chlóru lze ale poměrně jednoduše, a to pomocí domácích vodních filtrů. V České republice je pití kohoutkové vody naprosto běžné a většina lidí se o své zdraví a bezpečnost ani neobává. Nemají ostatně ani důvod, jelikož voda z kohoutku je na všech místech republiky pod přísným dohledem.
Proč zvolit vodu z kohoutku?
Kromě již zmíněných neustálých kontrol kvality vody je to bezesporu cena. Ta vyznívá pro kohoutkovou vodu mnohdy levněji až dvousetnásobně. Za litr vody z kohoutku české domácnosti zaplatíme do deseti haléřů, přičemž láhev vody v obchodě se pohybuje i kolem 15-20 korun.
Také čerstvost kohoutkové vs. balené vody je zcela úplně někde jinde. Mezi stočením a spotřebou balené vody totiž uplynou dny až týdny, někdy i dlouhé měsíce. Na její kvalitě se to tak zcela jistě musí podepsat, stejně jako např. nevhodný způsob skladování. Na rozdíl od balené vody je kohoutková voda stoprocentně čerstvá.
Voda z kohoutku prý i chutná lépe. Vyjádřila se tak alespoň naprostá většina respondentů již v celé řadě anket. Také odborné studie se shodly, že kohoutková voda rozhodně není nebezpečnější než voda balená. Stejně tak nevychází balená voda po zdravotní stránce nějak výrazně lépe. Ba naopak, před nedávnem udělalo sdružení TEST velké srovnání kohoutkových a balených vod a vítězem se stala obyčejná čerstvá voda z kohoutku.
Ftaláty a vliv na lidské zdraví
Kohoutková voda neobsahuje ani škodliviny, které se produkují z obalu. V některých případech rozbory prokázaly, že se z plastových obalů totiž do vody vylučují škodliviny, zejména ftaláty, tedy změkčovadla plastů. Ty podle závěrů ovlivňují hladiny hormonů v těle, což je při dlouhodobém užívání velice nebezpečné.
Hlavní trumfem zastánců balených vod je zejména tvrzení, že obyčejná kohoutková voda obsahuje nejrůznější léčiva. Pravidelné kontroly však ukazují, že obsah léčiv v pitné vodě v ČR je velmi nízký nebo dokonce nepravděpodobný. Aby člověk přijal dávku odpovídající např. jedné tabletě ibuprofenu, musel by vypít každý den 2 litry vody po dobu 26 tisíc let…
Poslední z těch hlavních argumentů pro volbu vody z kohoutku je fakt, že výrazně šetří životní prostředí. Výroba pitné vody je totiž několikanásobně dražší než dodávka obyčejné kohoutkové pitné vody. Jenom na obalový materiál je každý rok použito 2,7 milionu tun plastové hmoty. Jak je v dnešní době velmi dobře známo, “zlikvidovat” plast není vůbec snadné a už vůbec ne levné.
Vápník a sodík vhodný pro zdraví, ale...
Výhodou balených vod, zejména těch minerálních, je pak především vyšší obsah látek, jako je sodík či vápník. Na druhou stranu jsou sice zdravé, ale k dlouhodobému užívání také nejsou příliš vhodné. Kromě vod minerálních jsou na trhu i vody pramenité, jež pocházejí z chráněného podzemního zdroje, a vody kojenecké. Ty jsou vhodné především pro přípravu kojenecké stravy a nesmí být všeobecně nikterak upravovány.
KAM DÁL: Starosta Kolína Kašpar: Trestní oznámení hejtmanky Jermanové je trapné, ochranné pomůcky opravdu nebyly.