Dovolená se psem: Lidé si často neuvědomují, čím vším svého miláčka fyzicky i psychicky trápí, říká chovatel
Do kempu, hotelu, penzionu nebo na vlastní chalupu. Domácí mazlíčci mohou na dovolenou nejen v tuzemsku, ale i za hranice. Jak si poradit s jejich převozem, na co nezapomenout a na co si dát pozor v parných dnech? A co dělat, když musí zůstat nějakou dobu sám doma?
V každém případě je třeba vždycky přemýšlet, než začneme konat. „Lidé si často myslí, že když psa zavřou do klece, je hrozně spokojený. Fakt není. Záleží na plemenu i povaze zvířete, ale například v zavazadlovém prostoru letadla může neskutečně trpět. Jak psychicky, tak i fyzicky. Jestli to jen trošku jde, zvolte auto, to je menší zlo,“ řekl Čtidoma.cz chovatel Eduard Kotěra.
„Už jen to, že v letadle nemáte o psovi přehled, nemůžete reagovat na případné problémy, je dost špatné. A vezměte si, jak tohle asi prožívá to zvíře? Najednou ho někam zavřete, je v neznámé situaci,“ doplňuje Kotěra.
Zvíře v autě na volno určitě ne
Samozřejmě ani automobilová přeprava nemusí být úplně v pohodě, dá se ale spoustě věcí předejít. Je samozřejmě důležité dbát na dodržování pravidel silničního provozu, ale také na pohodlí vašich čtyřnohých přátel. Rozhodně není ideální nechat zvíře v autě zcela na volno. Z hlediska bezpečnost a také co se týče případné pokuty.
Jak tedy při převozu zvířat v autě neohrozit sebe ani čtyřnohé společníky? „Abychom dojeli všichni bezpečně, máme pro mazlíčky k dispozici celou řadu produktů. Lze využít přepravku, klec nebo také popruhy,“ vyjmenovává odbornice PetCenter Patrika Březinová.
Popruhy
- Jejich použití je snadné, konec popruhu je kompatibilní se zámkem bezpečnostního pásu, jeho druhý konec připnete na postroj na zvířeti. Nebo je tu varianta přímo kompletního setu i s postrojem.
- U malých plemen je zde možnost přepravního boxu na zadních sedačkách, přidělaného tříbodovým pásem. Zde je důležité vybírat kvalitní přepravky, které v případě autonehody udrží vašeho mazlíčka.
- „Pokud jsme majiteli větších plemen, je vhodné přemýšlet nad přepravou v zavazadlovém prostoru automobilu,” upozorňuje Březinová.
Přepravky
- Typy přepravek – klec, autobox/plastová přepravka, látková přepravka (tzv.: kennelka).
- Velikost přepravního boxu vybíráme takovou, aby se v ní zvíře mohlo pohodlně otočit a postavit. Šířka by měla být dvojnásobkem šířky psa, výška by měla odpovídat celkové výšce psa. Samozřejmě musíme myslet na to, aby se přepravka zároveň vešla do kufru auta.
- Ať už je zvíře v kleci nebo v přepravce, je vždy vhodné myslet na podložku, která bude snadno omyvatelná, ale zároveň pohodlná. Vhodný může být třeba pelíšek z nepropustného materiálu.
- Přeprava v přepravním boxu nebo kleci má tu výhodu, že zvíře má svůj prostor, kde si může odpočinout. Zároveň pokud přepravujeme více zvířat, je to možnost, jak zamezit případnému konfliktu.
V dnešní době je již možné mít svého mazlíka pod dohledem i na dálku. Stačí internetové připojení a kamera.
Pes sám v autě? To nikdy!
Pokud vyrazíme na cestu v teplé dny, je vhodné ji podnikat v ranních hodinách nebo naopak večer, kdy teploty nejsou tak extrémní. Je jasné, že si někdy musíme odskočit, dokoupit zásoby, natankovat...ale v žádném případě bychom neměli psa nechávat samotného v autě ani na chvilku.
„Teplota v autě se může zvýšit během několika chvil až o 20 °C! To znamená, že v něm může být až 50 °C i více. V takovém případě může pes zemřít v řádu desítek minut,“ upozorňoval pro Čtidoma.cz odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka.
Podle něj nepomůže ani voda, ani pootevřené okénko. „Pes má úplně jinou termoregulaci než člověk. Pro termoregulaci využívá především jazyk a dutinu ústní tím, že vydechuje horký vzduch a vdechuje chladnější. Nemá možnost se potit jako člověk, čímž se termoregulace v horku výrazně komplikuje. Proto je jediné možné řešení psa v autě v horku prostě nenechávat a plánovat si cestu tak, abychom ho mohli vzít vždy s sebou,“ dodal pro Čtidoma.cz Pučálka.
KAM DÁL: Avokádo je hvězdou zdravých potravin, bojuje s rakovinou i leukémií. Proč nikdy nevyhazovat pecku?