Jak na opary: Jak jim předcházet a co dělat, když se objeví
Celá řada z nás trpí nepříjemnými opary, které mají tu vlastnost, že se objevují v ty nejméně vhodné momenty. Naštěstí lze jejich vzniku do určité míry předcházet a také existuje několik zaručených tipů na to, jak se jich rychle zbavit.
Podle webu John Hopkins Medicine trpí opary zhruba 80 % populace. Toto číslo může být pro mnohé z nás překvapení, protože tolik lidí s opary zkrátka nevídáme. Vir oparu ale v jeho nositeli po nakažení zůstává celý život, ale aktivním bolákem se projevuje pouze za určitých situací, mezi které patří mimo jiné:
- horečka
- emocionální stres
- fyzické zranění
- menstruace
- operace
- nadměrné vystavení se slunci
Aktivní opar se většinou projevuje začervenáním na rtech nebo pod nosem, které se později může změnit v bolák. Je vysoce nakažlivý a přenáší se fyzickým kontaktem. Nejlepší metodou prevence je tedy vyhýbání se fyzickému kontaktu s někým, u koho se aktivní opar objevil.
Je ale potřeba si dát pozor i na sdílení určitých věcí, které s aktivním bolákem přijdou do přímého kontaktu, může se jednat mimo jiné také o:
- kosmetiku
- ručníky
- jídlo a pití
- příbor, skleničku
- balzám na rty
Žádný magický způsob, jak se oparu zbavit okamžitě, bohužel neexistuje, většinou trvá několik týdnů, než se sám zahojí. Některé tipy a triky vám ale mohou pomoci tento proces urychlit.
Jak urychlit hojení oparu
S urychlením hojení aktivního oparu pomáhá, i když se snažíte zmírnit jeho otok. Toho můžete docílit pomocí přikládání studeného ručníku, ledu obaleného látkou, nebo i dokonce pomocí prášků na bolest, mezi které patří i ibuprofen.
Dále existuje hned několik běžně dostupných mastí, které vám s hojením oparu mohou pomoci. Patří mezi ně mimo jiné i benzokain a lidokain. Tyto krémy pomáhají také zmírnit bolest.
Mezi způsoby, kterými můžete urychlit hojení, patří také nejrůznější antivirotika, která vám může předepsat váš lékař po osobní konzultaci, a to zejména v případě, pokud aktivními opary trpíte často.
Zdroj: Methodist, John Hopkins Medicine
KAM DÁL: Jarní únava: Jak se s jarním vyčerpáním lehce vyrovnat?