Jak se o dlaždičky starat levně, snadno a účinně? Jde to, budou zářit jako nové
Dlaždičky jsou jednou z nejpraktičtějších podlahových krytin, to ale neznamená, že nevyžadují žádnou péči. Pokud se o ně budete správně starat, budou vypadat jako nové dlouhé roky. Prozradíme vám, jak zatočit s odolnými skvrnami, zašlými spárami a plísní. To vše, aniž by došlo k poškození povrchu dlaždic.
Dlaždičky jsou pro svou praktičnost jednou z nejoblíbenějších podlahových krytin do koupelen a kuchyní. Hlavním důvodem je to, že se dají snadno vyčistit.
Pokud na ně tedy v kuchyni spadne rajčatová omáčka, stačí ji jen setřít a je po problému. Proto mnoho domácností do svých kuchyní a koupelen zvolilo dlaždičky místo např. koberce, ten by byl v těchto místnostech zkrátka méně praktický.
Nicméně, dokonce i dlaždičky, které jsou jedním z nejsnadněji udržovatelných typů podlahy, mohou někdy vyžadovat speciální péči. Po nějaké době totiž může dojít k jejich poškození a ve spárách mezi jednotlivými dlaždicemi se může usadit velmi odolná špína.
Na vině jsou pravděpodobně tyto faktory:
- Porézní spárovací hmota, která snadněji vstřebává nečistoty
- Sprchové gely, mýdla a další čisticí prostředky, které se mohou usazovat ve spárách po sprchování či vytírání
- Vystavení vodě, prachu, skvrnám od jídla apod.
- Vysoká vlhkost v dané místnosti může dokonce způsobit i vznik plísně
Jak nejlépe udržovat dlaždičky?
Většina z nás podlahu vykládanou dlaždičkami zkrátka zametá nebo vytírá, nebo obojí. To ale nemusí stačit.
- Setřete veškeré kuchyňské nehody ze země okamžitě, aby se nestačily usadit ve spárách.
- Po vytření podlahy je ideální ji setřít do sucha. Tak zajistíme, že se čisticí produkt neusadí ve spárách.
- Vyhněte se používání nešetrných chemikálií, jako je např. bělidlo (mohou dlaždičky poničit)
- Po sprchování dlaždičky vždy setřete do sucha hadrem nebo starým ručníkem, abyste tak zamezili vzniku plísní.
Jak šetrně vyčistit dlaždičky?
K tomu, abyste zašlým dlaždičkám navrátili jejich lesk, nepotřebujete profesionální pomoc, stačí vám jen pár věcí ze spíže.
Citrusový čistič
Naplňte čtvrtinu nádobky bílým octem a přidejte do něj slupky z pomeranče nebo jakéhokoliv jiného citrusu. Směs nechte vyluhovat po dobu dvou týdnů.
Poté můžete tuto směs smíchat s vodou 1:1, naplnit s ní rozprašovač a vyčistit s ní mimo dlaždičky také podlahy, kuchyňskou linku a vanu. Mimo to, že všechy tyto povrchy skvěle vyčistí, i skvěle voní!
Čistič s jedlou sodou
Pokud potřebujete odstranit nějaké odolné skvrny, je tento čistič ideální volbou. Smíchejte 1/4 hrnku bílého octa, 1 lžíci prostředku na mytí nádobí, 1/4 hrnku jedlé sody a 7 litrů vody.
Tato směs vám pomůže zbavit se nečistot raz dva, pokud si chcete celý proces ještě více zpříjemnit, přidejte do tohoto domácího čističe ještě několik kapek esenciálního oleje. Zařídíte tak, že bude nejen skvěle čistit, ale také vám celý dům příjemně provoní.
Odstraňovač plísně
Pokud potřebujete spolehlivě a bez námahy odstranit plíseň, smíchejte šťávu z citronu s jedlou sodou 1:1.
Tuto směs poté pomocí rukavic či kartáčku aplikujte na místo, kde se vyskytla plíseň, a za několik hodin ji opláchněte. Funguje dokonale!
Zdroj: Rainbow International Restoration
KAM DÁL: Tyto potraviny se zkrátka vyplatí mít ve spíži. Dlouho vydrží a jsou nabité živinami.