Jak se rychle zbavit oparu: Pomohou vám běžné ingredience, které už máte doma
Celá řada lidí má na podzim problémy s obličejovými opary. Není se čemu divit, kolísavé počasí a oslabená imunita jsou pro vznik oparu ideálními podmínkami. Naštěstí ale existuje celá řada jednoduchých a účinných tipů a triků, jak se tohoto nepříjemného problému zbavit.
Obličejový opar vzniká v momentě, kdy je náš organismus oslabený nachlazením, dochází k teplotním výkyvům nebo máme oslabenou imunitu. Vzniká ale pouze v momentě, kdy je naše tělo napadeno virem HSV 1 (herpes simplex typu 1).
U většiny lidí zmizí opar sám od sebe do 10 dní od jeho vytvoření. V lékárně je k dostání hned několik účinných mastiček a gelů, které vám s hojením oparu pomohou, existuje ale i několik způsobů, jak jeho léčbu účinně urychlit podomácku.
Jablečný ocet
Skvělým pomocníkem v boji proti oparům je mimo jiné také jablečný ocet. Tato běžná ingredience, kterou má v kuchyni téměř každý z nás, má totiž silné antibakteriální účinky, ale poradí si i s viry, jak dokazují výzkumy.
Jablečný ocet je ale nutné nejdříve zředit s vodou. Použití nezředěného octa na pleti ji může podráždit a celou situaci ještě zhoršit. Ideální je proto nejdříve zředit tento druh octa s vodou v poměru 1:1 a přikládat ho jednou denně přímo na opar pomocí obličejového tampónku.
Esenciální oleje
S urychlením léčby oparu vám ale mohou pomoci mimo jiné i některé esenciální oleje, jak dokazují studie. Dokonce jsou účinné i při prevenci jeho vzniku.
Mezi oleje, které můžete k léčbě oparu použít, patří:
- rozmarýnový esenciální olej
- mátový esenciální olej
- esenciální olej z čajovníku
- yzopový esenciální olej
- esenciální olej ze santalového dřeva
- esenciální olej zataria multiflora
- eucalyptus caesia esenciální olej
- esenciální olej artemisia kermanensis
- hřebíčkový esenciální olej
- skořicový esenciální
- bazalkový esenciální olej
- zázvorový esenciální olej
- tymiánový esenciální olej
Stejně jako u jablečného octa je nutné i esenciální oleje před použitím zředit, aby nedošlo k podráždění pokožky. Ke zředění můžete použít mimo jiné i kokosový nebo olivový olej
Manukový med
Podle studií pomáhá tento druh medu při poranění kůže a hojení ran, dokáže ale zrychlit i hojení oparu. Dalším včelím produktem, který vám pomůže zbavit se oparu co nedříve, je propolis. Stejně jako manukový med má schopnost urychlit hojení ran a kožních lézí.
Zdroj: Healthline, Science Direct, BMJ
KAM DÁL: Nespavost: Pomůže vám s ní oblíbený typ ořechu.