Jak správně poznat potravinovou alergii u psa?

Psí charakter se odvíjí od prostředí, ve kterém žije
Psí charakter se odvíjí od prostředí, ve kterém žije

Mezi časté civilizační choroby patří také alergie. Je rozšířená nejen u lidí, ale i u našich zvířecích mazlíčků - především u psů. Trápí skoro až 30 % všech psů. Nejčastější bývá ve formě potravinové alergie. Mezi časté spouštěče alergie patří nevhodná strava, resp. nevhodné složení. Dávejte tedy pozor, co váš pejsek jí, protože - zdraví začíná v misce.

reklama

Jaké jsou varovné signály, že pejsek může mít alergii? Jakmile začnete pozorovat, že se zvíře drbe více, než je obvyklé, vykousává si srst, zarudne mu kůže okolo očí nebo je jeho kůže zarůžovělá a může i "nezdravě" zapáchat, zpozorněte!

Objevit se může dokonce i vyrážka mezi prsty a kolem čenichu. Častým znakem alergií mohou být též záněty uší, které se i přes léčení kapkami neustále vrací. „Pokud u pejska vidíte varovné symptomy, je důležité zajít k veterináři a začít se více zajímat, čím pejska krmíte. Alergie se u psů může projevit v jakémkoliv věku, ale nejčastěji to bývá v jeho prvních dvou letech,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek.

Pes nemá alergii na krmivo jako celek

Mnoho chovatelů při prvních alergických příznacích změní celou značku krmiva, protože se domnívá, že alergie pochází z granulí jako celek. Jedná se ale o mýtus. „Potravinová alergie u psa pochází většinou z určité složky, která je v krmivu obsažená. Často to bývá intolerance různých přísad v krmivu, jako je sója, obiloviny nebo chemická dochucovadla.“

Na jakou látku je pejsek alergický, může odborným krevním testem zjistit veterinář. Majitel psa pak podle výsledku zvířeti sestaví vhodný jídelníček. Důležitá je ale prevence v podobě zdravého a kvalitního krmiva.

Čtěte obaly krmiv

„Je proto velmi klíčové číst složení krmiva - především u „podezřele“ levných krmiv. Ta jsou zpravidla "zpestřená" konzervanty, chemií a je v nich málo bílkovin. Každé granule musí mít na svém obalu uvedeno složení. Nekupujte krmivo s obsahem obilí, sóji, lepku (především pšenici). Naopak kupujte krmiva, která obsahují dostatek přírodních vitamínů, minerálů, vlákniny pro zdravé trávení potravy. Důležitou složkou by také měla být probiotika (laktobacily). Ta umí skvěle pomoci při alergiích u psa. Používat je můžete i ve formě doplňku potravy, jako je například jogurt pro psy. Krmivo by nemělo obsahovat obilí, ale dobře stravitelné obiloviny (zdroj uhlohydrátů, tj. energie), jako jsou např. rýžové vločky,“ vysvětluje Švihálek.

Máte-li citlivého pejska, tak kromě krmiva používejte i hypoalergenní kosmetiku, jako jsou například šampóny. „Pokud svému pejskovi nastavíte takovou životosprávu, která obsahuje kvalitní granule bez obsahu nebezpečných chemikálií, můžete si být jisti, že jste objevili způsob, jak odstranit hlavní možné spouštěče alergií u svého psa,“ dodává odborník na psí výživu.

KAM DÁL: Jak poznat, že je váš pes nemocný? Existují na to spolehlivé triky.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/jak-spravne-poznat-potravinovou-alergii-u-psa-68383
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.