Zima nemá slitování: Existuje i alergie na chlad, omrzlinám však můžeme zabránit a mít dokonalou pleť

Zima je každoroční zatěžkávací zkouškou pro naši pleť. Lehké hydratační krémy v poličkách nahrazují ty hutnější, výživnější a olejíček na rty se stává nezbytnou součástí kabelky. Kromě běžných zimních neduhů, jako je vysušená nebo podrážděná pokožka, se můžeme setkat i s trochu závažnějšími projevy toho, že naše tělo považuje mráz za nepřítele číslo jedna.

reklama

Dnes už však existuje celá řada nejrůznějších přípravků, které devastování pokožky brání. Některé jsou účinné více, jiné méně. Důležitá je, jako téměř u všeho, prevence. Podíváme se na pět nejčastějších problémů, které v zimě s pletí máme, a řekneme si, jak proti nim bojovat. A pozor, na pozoru by se měli mít i muži. I když mají klasický pocit, že jich se to netýká.

Kuperóza a rosacea (růžovka)

Jednotlivé červené žilky prosvítající pod kůží znají zejména ženy s tenkou suchou kůží. Kuperóza je postižení kapilár v kůži, které ztrácí schopnost se rozšiřovat a smršťovat, a vznikají tak rozšířené cévky, které se vyskytují zejména na obličeji. K jejich tvorbě velkou měrou přispívá genetika, životospráva a rychlé přechody mezi teplotami, jako je právě přecházení z mrazu do vytopené místnosti.

Pokud do své stravy zařadíte větší množství vitamínu C a pohanky, můžete výrazně pomoci zlepšení stavu cévek. Rosacea neboli růžovka také souvisí s rozšířenými cévkami. V tomto případě jde o zánětlivé onemocnění kapilár, kdy jsou postiženy větší plochy pokožky a mohou vznikat i zanícené boláky.

Pokožku je třeba důkladně chránit před vnějšími vlivy, vyživovat a ošetřovat kosmetikou s hojícími a protizánětlivými látkami, jako je zelený čaj a kadidlovník nebo starý dobrý měsíček lékařský. Například v nabídce přírodní kosmetiky Pevonia Botanica najdete řadu RS2 přímo určenou pro pokožku s rozšířenými cévkami a rosaceou. V nejtěžších případech lze rosaceu redukovat pomocí IPL (intenzivní pulsní světlo) ošetření na klinice krásy.

Kožní plísně

Ráno se nabalíme, abychom nezmrzli, a po příchodu do práce rychle odhazujeme vrstvy, abychom se neuvařili. Jenže někdy není kde se přezout nebo si odložit a z našeho těla se stává chodící skleník, a tedy ideální prostředí pro kožní plísně. Dbejte tedy na to, aby bylo vaše oblečení z kvalitních a prodyšných materiálů.

Dobrou prevencí proti plísním na nohou je pudrový zásyp, který zabrání pocení a zapařování. Nohy také můžete ošetřovat olejem z tea tree nebo méně známým oregánovým, které působí antibakteriálně. Už naše babičky věděly, že česnek je malý zázrak a na boj s mykózami někdy funguje lépe než masti z lékárny.

Různé ekzémy

Mazat, mazat, mazat. To je mantra všech lidí trpících na ekzémy, které se v zimě stávají naprostým utrpením. Kůže vlivem mrazu a suchého horkého vzduchu z topení může popraskat a dokonce i krvácet. Pokožku s ekzémem je nutné hydratovat a zároveň hojit a chránit. I pro tyto případy se skvěle hodí měsíčková mast, někdo nedá dopustit na vepřové sádlo.

K dostatečnému zvláčnění pokožky jsou nejlepší produkty na bázi oleje, které vytvoří ochranný film. Skvělou novinkou jsou takzvané suché oleje, které nezanechávají pocit mastnoty. Praktickou formu suchého oleje ve spreji nabízí již výše zmíněná značka. Olej zároveň obsahuje hojící výtažek z heřmánku, levandule, je přírodní a určitě bude skvělou volbou nejen pro vegany.

Nepříjemné omrzliny

"Čekala jsem tam tak dlouho, že jsem měla skoro omrzliny!" Takovou větu většinou proneseme v žertu, ale kupodivu pro omrzliny není potřeba vyrazit do velehor. Při delším pobytu na suchém mrazu či při silném větru se může vzniknout omrzlina i při teplotách lehce pod nulou. Omrzlinu prvního stupně už jste možná zažili doslova na vlastní kůži. Nejprve dochází k zbělání, zkropenatění nebo zarudnutí pokožky, ztrátě citlivosti, tvrdnutí a v postižených místech cítíme nepříjemné trnutí a mravenčení.

Omrzlou část těla je potřeba zahřát velice pomalu a opatrně. Nejlepší je začít zabalením do deky či omytí vlažnou vodou, jejíž teplota by neměla přesahovat 37 °C. Kupodivu velmi účinná je léčba alkoholem, kdy můžete "omrzlému" připravit sklenku svařáku nebo punče. Teplý alkohol pomůže roztáhnout cévy a rozproudit krev, jedna sklenička k tomuto účelu bohatě postačí.

Alergie na zimu

Ačkoliv to může znít jako vtip a výmluva, aby dotyčný mohl zůstat v teple, alergií na chlad trpí asi 2 % populace, převážně ženy. Alergie na chlad se projevuje dost podobně jako jiné alergie vodovou rýmou a svědivou vyrážkou na nezakrytých částech těla nebo na nohou. K jejímu spuštění někdy stačí i teploty kolem nuly, skok do ledové vody v létě a v nejtěžších případech i pouze ledové nápoje.

Kromě dostatečné hydratace pokožky a pečlivého oblékání se při této alergii také podávají antihistaminika jako léčba i prevence. Některé studie tvrdí, že náchylnost na chlad může být způsobena do jisté míry i psychikou a je tak spíše pseudoalergickou reakcí na to, že zimu zkrátka natolik nesnášíte, až se vám z ní dělají doslova osypky.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/zima-nema-slitovani-existuje-i-alergie-na-chlad-omrzlinam-vsak-muzeme-zabranit-a-mit-dokonalou-plet-54682
reklama
#zima #ženy #oleje #muži #pleť #obrana #krémy
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.