Česká voda mizí v polském dole. Sousední úřady stížnosti zpochybňují, říká Krejčová z Greenpeace
Střet Česka a Polska ohledně uhelné těžby v dole Turów se vyhrocuje. Polské státní odbory PGE podaly oficiální stížnost k Evropské komisi a ministři zahraničních věcí Tomáš Petříček a ministr životního prostředí Richard Brabec se brání tím, že kvůli těžbě v polském dole na česko-německo-polských hranicích dochází k úniku vody na Liberecku. Podobně to vidí také Greenpeace, kteří probíhajícím protestem upozorňují na nepříjemný mezinárodní problém.
„Obáváme se, že firma PGE drží v současnosti místní lidi a své zaměstnance jako rukojmí svých plánů,” vysvětluje Nikol Krejčová v oficiálním stanovisku české pobočky Greenpeace, kde pracuje jako koordinátorka uhelné kampaně.
Těžba v dole Turów se mění v mezinárodní konflikt plný žalob. Téma na veřejnosti otevřela aktivistická skupina Greenpeace, která stejně jako ministr zahraničí Petříček a ministr životního prostředí Brabec pokládají zdejší těžbu jako ilegální, protože v jejím důsledku je kradena voda lidem na Liberecku.
Česká republika už v únoru podala žalobu k Soudnímu dvoru EU a žádá vydání předběžného opatření, které by těžbu zastavilo. Polské úřady však toto nařčení popírají a na oplátku podávají oficiální stížnost Evropské komisi, protože tímto jednáním údajně naše země porušuje evropskou legislativu a lidská práva.
Těžba až do roku 2044
„Firma chce těžit uhlí až do roku 2044, čímž ovšem znemožní celému regionu čerpat evropské peníze z Fondu spravedlivé transformace,” vysvětluje Nikol Krejčová z Greenpeace.
Celá kauza vyplula na veřejnost i díky aktivitě Greenpeace. Několik jedinců totiž obsadili rypadlo přímo v dole Turów a vyvěsili zde transparent s nápisem “Klimatická krize? Na**at” s logy PGE a ministerstva energetiky. Ve stížnosti odbory odmítají, že by důl Turów způsoboval ztrátu vody na českém území, přestože to dokazují opakované vědecké studie, například nedávné měření České geologické služby.
„Místo toho, aby odbory PGE požadovaly transformaci energetiky a záruky pro zaměstnance, že jejich pracovní místa budou zajištěna i v budoucnu, stěžují si na Česko a Německo, které jsou poškozovány pokračující těžbou v dole Turów. Fakt, že lidé a krajina v českém příhraničí ztrácí vodu, firma PGE a polské úřady navíc dlouhodobě ignorují či zpochybňují,” dodává pro vysvětlenou Krejčová.
Evropská komise?
Kromě Česka si odbory stěžují i na německé úřady. Chtějí se tak bránit proti diskriminaci ze strany Evropské unie a diktátu unijních hodnostářů. Naopak podle vyjádření Evropské komise k česko-polskému sporu z prosince minulého roku přitom firma a polské úřady při schvalování současné těžby porušily evropskou legislativu dokonce několikrát a česká strana má plné právo Polsko žalovat.
KAM DÁL: Jaro už se blíží. Poslední týden bláznivého počasí ukončí mírné oteplení