Čínská důchodkyně pečuje o více než 1 300 toulavých psů. Chrání je před nožem řezníka

Bez pomoci by psi skončili pod koly aut nebo na talíři
Bez pomoci by psi skončili pod koly aut nebo na talíři

Věnuje jim všechen svůj čas, peníze a každou místnost v domě. Na jihozápadě Číny má Wen Ťün-chung doma více než 1 300 toulavých psů a denně přicházejí další. Před 20 lety Wen Ťün-chung k sobě vzala malého pekinéze opuštěného na ulici ve městě Čchung-čching. Od té doby nedělá nic jiného, než že vyhledává ztracené psy a poskytuje jim útulek a ochranu před poraněním či smrtí pod koly aut a před řeznickým nožem.

reklama

"O tyto psy je důležité se postarat," tvrdí čilá důchodkyně. "Země není jen pro lidi, patří také zvířatům," dodává. Mít domácí zvíře bylo kdysi v Číně považované za buržoazní přežitek a komunistický režim to zakazoval. V posledních 20 letech se ale hodně změnilo a miliony Číňanů si dnes obstarávají čtyřnohého přítele, aby ho pak často nechali na ulici.

500 kilo potravy denně

Země nemá zákon na ochranu zvířat, a tak tam jsou desítky milionů potulných psů a koček, uvádí sdružení AnimalAsia. Zvířata bývají jen zřídka sterilizována, jejich počty rostou a útulky bývají přeplněné. Paní Wen nalézá před svými dveřmi pravidelně nové nájemníky a každý den jí někdo volá, aby pomohla. Kromě 1 300 psů poskytuje útočiště asi stovce koček, čtyřem koňům, králíkům a ptákům.

Někteří psi se volně procházejí po pozemku i v domě, ale většina je zavřena v kotcích, velcí psi venku a malí v domě, aby se zabránilo rvačkám. "Někteří lidé si myslí, že jsem blázen," připouští paní Wen. Den pro ni začíná ve čtyři hodiny ráno, kdy je třeba vynést 20 až 30 pytlů exkrementů. Následuje snídaně: paní Wen připravuje 500 kilogramů potravy, kterou sama vaří v obrovském hrnci.

Lidé kritizují i pomáhají

Každá místnost v jejím patrovém domku je plná kotců, které jsou postaveny na sobě. Paní Wen se už musela několikrát kvůli stížnostem sousedů přestěhovat. Prodej předchozího bytu jí umožňuje financovat činnost. Na péči o zvířata věnuje i svůj důchod a vzala si půjčku, protože vyčerpala úspory.

Od chvíle, co se stala známou na sociálních sítích, dostává paní Wen také dary. Doufá, že to přiláká lidi, aby si vzali domů některé zvíře, ale stále je více těch zvířat, která přicházejí, než těch, které si lidé vezmou.

Činnost paní Wen ale vyvolává i odmítavé reakce. "Být zavřený v malé kleci je horší než být na ulici," míní jeden z kritiků. Paní Wen má k ruce šest zaměstnanců, kteří spí ve stejné místnosti naplněné pytli se žrádlem pro zvířata. "Mám rád psy, i když mě koušou," říká jeden z nich a ukazuje ruce plné jizev.

Paní Wen sice zvířata miluje, ale péče o takové množství je pro ni každodenním bojem. "Je to opravdu těžké. Psů je stále více a místa stále méně," stěžuje si.

KAM DÁL: Kdo byl vězeň číslo 981? Životní osudy posledního čínského císaře byly plné zvratů a příkoří.

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/cinska-duchodkyne-pecuje-o-vice-nez-1-300-toulavych-psu-chrani-je-pred-nozem-reznika-63596
reklama
#Čína #dobrodinec #toulavý pes #péče o psa
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.