Internet z každého místa na světě. SpaceX úspěšně vyslala dalších 60 družic

Společnost SpaceX vypustila dalších 60 družic za účelem vybudovat nejdostupnější internetovou síť
Společnost SpaceX vypustila dalších 60 družic za účelem vybudovat nejdostupnější internetovou síť

Dostupnost internetu na jakémkoli místě planety? Smělý plán, který však společnost SpaceX zatím odvážně naplňuje. Minimálně k ovládnutí vesmírného prostoru udělala další důležitý krok. Síť Starlink má totiž na oběžné dráze o šedesát nových družic navíc... 

reklama

Raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX dnes úspěšně vynesla na oběžnou dráhu dalších 60 družic chystané sítě Starlink, která má umožnit vysokorychlostní přístup k internetu z kteréhokoli místa na Zemi.

Jde již o třetí podobně velkou sérii satelitů vyslanou na orbitu, čímž se ze SpaceX stala firma provozující největší počet umělých družic na světě. Jeden ze satelitů má navíc poprvé experimentální nátěr, který by měl tlumit odrazivost světla a tím bojovat proti světelnému smogu.

Sedmdesát metrů vysoká raketa Falcon 9 vyletěla dnes v 03:19 SEČ z mysu Canaveral na Floridě. Satelity, z nichž každý váží asi 260 kilogramů, vynesla do výšky přibližně 290 kilometrů. Družice po sérií testů využijí svůj vlastní pohon, aby se dostaly do výšky 550 kilometrů, kde zaujmou svoje místo na předem určené oběžné dráze.

Love You

Společnosti se podařilo kromě úspěšného vynešení satelitů na orbitu také kontrolovaně přistát s vyhořelým prvním stupněm nosné rakety na plošině Of Course I Still Love You v Atlantickém oceánu. SpaceX se snaží opětovným používáním některých částí raket snížit celkové náklady letů do vesmíru.

Pro první stupeň dnešní rakety to byl již čtvrtý kosmický let, celkově se jednalo o 48. úspěšné přistání prvního stupně rakety Falcon 9 na plovoucí plošině.

SpaceX má v plánu vynést na oběžnou dráhu celkem 12 000 satelitů Starlink, čehož chce dosáhnout zhruba v polovině této dekády. Plánuje proto urychlit starty raket s dalšími sériemi a vysílat je do vesmíru každé dva až tři týdny.

Plán na umístění takto velkého počtu družic na oběžnou dráhu však vzbuzuje kritiku u některých vědců. Satelity Starlink totiž odráží světlo a navíc budou vysílat velké množství radiových vln. Astronomové se proto obávají, že světelné a elektromagnetické znečištění výrazně zkomplikuje pozemské pozorování hvězd.

Hrozí kolize? 

Kritici také upozorňují, že pohyb takového množství Starlinků po orbitě znesnadní kosmické lety i pohyb současných družic kvůli hrozbě kolize.

Společnost Space X tvrdí, že problémy nejsou tak vážné a že postupně pracuje na jejich eliminaci. Jedním z navrhovaných řešení má být i experimentální nátěr na jedné z dnes vyslaných družic, který by měl tlumit odrazivost světla.

SpaceX doufá, že se satelitní síť Starlink stane klíčovým zdrojem financování větších vesmírných projektů, jako je například plán kolonizovat Mars.

"Myslíme si, že toto je základní kámen na cestě k založení soběstačného města na Marsu a základny na Měsíci," řekl zakladatel a šéf firmy Elon Musk v květnu krátce před zahájením realizace satelitového projektu. Podobný projekt komunikačních satelitů pak v dlouhodobém horizontu Musk plánuje vybudovat i kolem rudé planety.

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/internet-z-kazdeho-mista-na-svete-spacex-uspesne-vyslala-dalsich-60-druzic-56087
reklama
#vesmír #internet #družice společnost spaceX
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.