O nejasnostech kolem Mlejnka ministerstvo vědělo. Vláda měla konat, říká Ivan Gabal
Vývoj kolem jmenování šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka stále pokračuje. Ministr vnitra Vít Rakušan přišel s další verzí, proč jej jmenoval. Nejasností kolem celé situace je stále dost. Jak pro čtidoma řekl bývalý poslanec Ivan Gabal, celá procedura jmenování měla probíhat jinak.
Vít Rakušan za jmenováním Mlejnka i nadále stojí a tvrdí, že na něj dostal pozitivní reference od šéfů bezpečnostních složek. Jeho jmenování také schválila na svém zasedání vláda, která Mlejnka dokonce osobně vyslechla. Podle premiéra Petra Fialy přispěl Mlejnek k zdárnému uzavření kauzy Dozimetr.
Vláda musí vše diskrétně vyřešit
Celá věc tak budí stále více podezření především proto, jak vlastně vše kolem jmenování probíhalo. S tím souhlasí i Ivan Gabal, který pro čtidoma.cz uvedl: „Před očima se nám odvíjí kvapně připravená a špatně
- sociolog
- zakladatel Občanského fóra
- 2013-2017 poslanec za KDU-ČSL
- působil jako místopředseda Výboru pro obranu a člen Výboru pro bezpečnost
provedená výměna v čele zahraniční rozvědky, která je pronásledována podobně nešťastnými zásahy do vedení již několik let. Chyby a špatná příprava doběhly službu i její odpovědný resort dříve, než bylo možné je zachytit a řešit včas na úrovni vlády nebo vedení resortu, který za věc odpovídá. Těch chyb patrně bylo více a zřetězily se. Je pro mě trochu nejasné, proč v té věci včas nezasáhla vláda a zejména nejednaly příslušná komise a výbor v Poslanecké sněmovně. Osobně bych asi zpozorněl již při projednávání návrhu. Nyní se, bohužel, celá věc přetřásá veřejně, což jak zpravodajské službě, tak naší bezpečnosti neprospívá. Doufám, že se vláda rychle vzchopí a problémy účinně a diskrétně napraví. Myslím, že už toho je víc než dost.“
Chybou podle něj bylo, že se všechny pochybnosti kolem Mlejnka vyrojily až po jeho jmenování. „Podle mých informací vedení ministerstva informace o nejasnostech či pochybnostech obdrželo z různých stran včas,“ tvrdí Gabal.
- V letech 1993 až 2010 pracoval na ministerstvu obrany
- po odchodu pracoval jako manager ve Škodě Transporation
- 2011 až 2022 působil jako ředitel pro strategický rozvoj a ekonomiku ve společnosti Techniserv
Proč ministerstvo nebo vláda na tyto informace nereagovalo, je nejasné. Gabal rovněž zpochybňuje, že by samotná prověrka na stupeň tajné, kterou Mlejnek disponuje, byla dostatečná. „Disponování prověrkou na stupeň tajné, původně udělenou někomu v byznysu, nepovažuji za dostatečné. Sám jsem tento stupeň měl udělený třikrát po sobě, tak vím, že bych ho nepovažoval za dostatečně hluboké prověření, odpovídající aspirované pozici,“ uzavírá Gabal.
- Na podivné kontakty s lobbisty dojel v minulosti například bývalý pražský primátor Pavel Bém, který měl styky s lobbistou Romanem Janouškem. Odposlechy odhalily, že jejich vztahy byly velmi vřelé, oslovovali se navzájem Mazánku a Kolibříku.
- Problematické vztahy s lobbistou Martinem Dědicem měl v roce 2016 hejtman za ČSSD Josef Bernard, který ale celou kauzu přes velký tlak ustál.
- Velkou koulí na noze se svého času stal pro premiéra Mirka Topolánka jeho vlastní lobbista Marek Dalík. Ten nakonec skončil ve vězení za korupci kolem nákupu obrněnců pro Českou armádu.
KAM DÁL: Policie jde Babišovi na ruku a chrání jej před vězením.