Politika bez korupce? Rakušanova parta z nás udělala pitomce, volit Babiše a Okamuru je diagnóza
Donedávna spíše malé uskupení chlapíků a žen, které to s naší zemí myslí upřímně, se nechtěně dostalo do středu pozornosti. A my jsme zase naletěli. Prakticky hned po volbách začalo platit, že kdo věřil hláškám o politice bez korupce, měl místo mozku z magi kostku. Jako vždy. Je zřejmé, že někdo s dlouhými prsty pomohl kauzám k novinářům. Těm se "záhadně" objevily policejní spisy bez práce na stole a přímých důkazů je málo. Ovšem to STAN neomlouvá a Andrej Babiš si hřeje před volbami polívčičku: „…kokain! Tak to tu ještě nebylo!“
Chtěli jsme vidět, jak se dělá čistá politika. Bez pletichaření a skandálů. Nevyšlo to. Zatímco policie odložila takzvanou reklamní větev kauzy Čapí hnízdo, kde šlo o možné daňové úniky u plateb od Agrofertu za reklamu "vesnickému" sídlu Andreje Babiše, veřejností zmítají vládní kauzy.
Začalo to nevinným škádlením
Začalo to pouhý měsíc po volbách, kdy média začala upozorňovat na nejasné podnikatelské aktivity dnes už bohužel zesnulého kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika. V jeho případě však nešlo o nic nekalého, on ani jeho firmy neporušily zákon. „Jen“ věci nesprávně odkomunikoval do médií a veřejnosti. Zachoval se čestně, ministerskou "kandidátku" stáhl.
Také druhá kauzička STANu patřila spíše k těm, za které by kluci a holky z vedení zasloužili pár na holou než cokoli jiného. Stále ještě se dalo s přihmouřením očka hovořit o politické nešikovnosti a nezkušenosti. V polovině ledna totiž poslanec Jan Farský oznámil, že se bude půl roku vzdělávat v USA, aby byl pro své voliče po návratu ve Sněmovně větším přínosem. Ti to asi úplně nepochopili a žádali, aby složil mandát. Stalo se.
Mlha hustá, že by se dala krájet
Tím ale legrácky končí, pak už začalo jít do tuhého. Poslanec a advokát Stanislav Polčák byl natolik chrabrým jinochem, že nejdříve proloboval a pak poskytoval právní pomoc obcím, které poškodil výbuch ve Vrběticích v roce 2014. Od čtyř z nich si ale nechal zaplatit dohromady 7,75 milionu korun, což už tak skautsky nezištné nebylo. Mirek Dušín by se v hrobě obracel, protože Polčák tvrdil, že si peníze za svoji práci zaslouží. Po tlaku se vzdal pozice místopředsedy STAN i odměny.
Držte si klobouky, pokračujeme dále, přituhuje. A za mlhou hustou, že by se dala krájet... nežije Rákosníček, ale náměstek pražského primátora Petr Hlubuček. Když policie mlhou konečně pronikla, zjistila, že pražský lídr STAN se spolu s dalšími výtečníky podílel na korupci a braní úplatků ze zakázek pražského dopravního podniku. A aby toho nebylo málo, byl také členem organizované skupiny. Hlubuček rezignoval na své funkce, ve STAN skončil.
Rošťák se šibalským úsměvem
A máme tu prozatímní velké finále – dnes už exministra školství Petra Gazdíka. Boreček s rošťáckým úsměvem, do kterého byste rozhodně neřekli, že mu zřejmě někdo "omylem" dal do kapsy šifrovaný telefon. On teď chudáček neví, jak k němu přišel.
Podle policie je Gazdík součástí kauzy rozpínající se kolem Petra Hlubučka. Zašifrovanými zprávami se měl dorozumívat s dalším obviněným Michalem Redlem. Mimochodem, to je také pěkný ptáček – v minulosti už dvakrát stíhaný v kauzách Radovana Krejčíře, který je navíc podle soudu nesvéprávný. A ten měl, prosím pěkně, radit panu Gazdíkovi, jak to udělat, aby hnutí STAN vypadalo v médiích lépe. No, nepovedlo se, co si budeme.
Co z toho všeho plyne? Že volič je pitomec, protože k volbám vůbec leze. Tedy pokud není skalním příznivcem Babiše či guru Okamury. Tam je to jasné a jde o diagnózu. My ostatní? Přiznejme si, že naivní ideály parta kolem Víta Rakušana totálně rozcupovala.
Zdroj: veřejně dostupné informace
KAM DÁL: Chudých Čechů bude přibývat, říká poradce premiéra Fialy. Vysvětlil, kdy přijde bod zlomu, a promluvil o nebezpečí slevových akcí.