Průlom v léčbě koronaviru? Čeští vědci zjistí průběh nemoci z vibrací těla pacienta

Ve výsledku by měli lékaři získat předpověď zhoršení či zlepšení stavu pacienta a podle toho přizpůsobit lékařskou péči
Ve výsledku by měli lékaři získat předpověď zhoršení či zlepšení stavu pacienta a podle toho přizpůsobit lékařskou péči

Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové pracují na vývoji senzorů a algoritmů, které z vibrací těla pacienta s covidem zjistí, jaký u něj bude vývoj nemoci. Systém je navržený jako bezkontaktní se senzory uloženými pod matrací, na které pacient leží. Metodu vědci zatím testují v nemocnicích v Chrudimi a v Trutnově.

reklama

Soustava senzorů v podložce pod matrací bude u pacientů měřit mikrovibrace lidského těla, které jsou způsobené tepem a dechem. Právě zhoršené dýchaní, které je jedním z typických příznaků covidu-19, chtějí vědci za pomoci senzorů zanalyzovat, klasifikovat a vytvořit jakousi databázi stavů. K vyhodnocování těchto stavů jim pak poslouží speciálně navržené algoritmy.

Ve výsledku by měli lékaři získat předpověď zhoršení či zlepšení stavu pacienta a podle toho přizpůsobit lékařskou péči. „Lékařům to pomůže nejen včas zasáhnout při zhoršujícím se průběhu nemoci, ale zároveň i přeložit pacienta na jiné oddělení a rozložit tak vhodně využití přístrojů, například ventilátorů,“ uvedl Filip Studnička z katedry fyziky přírodovědecké fakulty. Lůžka vědci osazují speciální senzorovou podložkou zatím v nemocnicích v Trutnově a v Chrudimi a jednají o zapojení dalších nemocnic.

Teď jen dýchací poruchy

„Teď se chceme soustředit pouze na onemocnění covid-19 a dýchací poruchy, abychom mohli senzory správně nastavit s ohledem na toto onemocnění,“ řekl k projektu vedoucí Centra pokročilých technologií Přírodovědecké fakulty UHK Richard Cimler. Vědci plánují, že v budoucnu vytvoří platformu pro sdílení poznatků a databanku, kterou by lékaři využili pro další výzkum covidu-19 a výměnu informací mezi sebou.

Projekt, který potrvá do září roku 2021, podpořila částkou 2,5 milionu korun Technologická agentura ČR. Stalo se tak v rámci mimořádné výzvy na podporu výzkumů spojených s pandemií nového koronaviru.

KAM DÁL: Vápník tělo nutně potřebuje. Jeho příjem z potravinových doplňků ale způsobuje srdeční potíže.

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/prulom-v-lecbe-koronaviru-cesti-vedci-zjisti-prubeh-nemoci-z-vibraci-tela-pacienta-63293
reklama
#koronavirus #koronavirus příznaky #nová metoda léčby koronaviru #léčba koronaviru
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.