Diktátor Bašár al-Asad jako novodobý Pablo Escobar. Drogy dodával i teroristům, vyráběl je jeho bratr

Asadovým „kokainem chudých“ si dodávali odvahu i teroristé z Islámského státu
Asadovým „kokainem chudých“ si dodávali odvahu i teroristé z Islámského státu
zajímavost

Blízký východ si v poslední době oblíbil takzvaný kokain chudých. Captagon, jak se mu tam říká, byl syrským největším vývozním artiklem a Asadovu režimu přinášel ročně miliardy. Syrský prezident na takový obchod spoléhal. Za výrobu drogy byl zodpovědný jeho bratr a prodej zajišťovala speciální vojenská jednotka. Teď však není jasné, co se po převratu s Asadovým drogovým impériem stane.

reklama

Chemická odvaha Islámského státu. Tak se říkalo captagonu, stimulantu s účinky podobnými kokainu. Člověk je po něm sebevědomý, droga navozuje pocit pohody a euforie. U vojáků dokáže úplně odbourat únavu a zvýší koncentraci a vytrvalost, jak o látce píše americká National Library of Medicine. Člověk přitom nemusí jíst. Captagon byl vyvinut v šedesátých letech k léčbě narkolepsie, ADHD a deprese. Ve většině světa se od něj ale upustilo, protože způsobuje závislost, pro Sýrii se však stal zlatým dolem.

Captagon živil celou armádu

Poté, co se ekonomika Asadovy země po vleklé občanské válce takřka zhroutila, potřeboval prezident z něčeho platit armádu, která bránila jeho režim. Podle izraelského webu Ynetnews byl obchod s captagonem doslova zlatým dolem. Ročně prý Asadovi generoval až pět miliard dolarů (asi 120 miliard korun) a droga se stala masivně oblíbenou nejen mezi narkomany, ale i mezi bojovníky hnutí Hizbaláh či Islámského státu. Pro Asada peníze z prodeje drogy znamenaly životně důležitý příjem.

Šéf výroby drog byl Asadův bratr

To dokazuje i fakt, že výrobu drogy nesvěřil nikomu jinému než svému bratrovi Maheru al-Asadovi. Ten, aby mohl drogu efektivně distribuovat, dostal k dispozici celou jednu divizi syrské armády, které se podle jejího zaměření začalo velmi brzy přezdívat „divize captagon“. Droga byla vyráběna v obřích fabrikách, jejichž videa se po nedávném převratu rozšířila po sociálních sítích. Podle mnohých se blízkovýchodní operace dají svým objemem přirovnat k jihoamerickým drogovým kartelům. V Sýrii je ovšem představoval prezident a jeho blízcí, kteří se podle Al Jazeery podíleli na světové výrobě captagonu až z osmdesáti procent.

Marný boj s pašeráky

Captagon ničil mnoho životů a proti výrobě bojovali hlavně Asadovi sousedé. Jordánsko se pokoušelo továrny na narkotika ničit, ale dlouhá hranice mezi oběma zeměmi nahrávala spíše pašerákům, pro které bylo Jordánsko jedním z nejsnadnějších cílů. Jen v roce 2022 tak podle Ynetnews země zachytila na 65 milionů pilulek captagonu ze Sýrie. Pašovalo se pěšky, auty, ale třeba i drony.

Captagon se tak stal nejoblíbenější drogou téměř celého Blízkého východu a arabského světa. Jak píší Arab News, jedna pilulka byla velmi levná, dala se pořídit za cenu mezi deseti až pětadvaceti dolary. Není tak divu, že třeba v Saúdské Arábii bylo čtyřicet procent všech narkomanů závislých právě na captagonu, který pašeráci do země dováželi po milionech pilulek.

Konec výroby? Ani náhodou

Po pádu Asadova režimu se výroba captagonu téměř zastavila. Otázkou ale zůstává na jak dlouho. Vzbouřenci totiž podle výše citovaných médií továrny určitě nezruší. Odřízli by se od jednoho z mála příjmů, které zemi zbyly, a je tak pravděpodobné, že se fabriky na návykovou látku, která ovládá Blízký východ, brzy rozběhnou znovu. Nejvíce se spekuluje o tom, že se jeho výroby ujme hnutí Hizbaláh, které už s ní experimentovalo v sousedním Libanonu.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/diktator-basar-al-asad-jako-novodoby-pablo-escobar-drogy-dodaval-i-teroristum-vyrabel-je-jeho-bratr-79698
reklama
#drogy #Zajímavosti #Pablo Escobar #Sýrie #narkotika
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.