Našlo se legendární Ztracené město Z? V Amazonii objevili metropoli starou 2 500 let

Někteří domorodci stále žijí na březích Amazonky, jejich život se za staletí změnil jen málo
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Největší a nejúžasnější příklad urbanismu, jaký byl kdy v Amazonii zdokumentován, to je objev v údolí Upano v Ekvádoru. Dokazuje, jak vynálézaví a zruční byli lidé dávno předtím, než k břehům amerického kontinentu dorazil Kryštof Kolumbus. Ruiny starověkých měst berou dech a ukazují na jedinečnou kulturu.

Poklad může mít mnoho podob. Pro mnoho lidí jsou to starověká města, jejichž zbytky odhalily lasery v Amazonii. Rozsáhlá městská sídla byla nedávno odkryta díky dvaceti letům nepřetržitého výzkumu, který zahrnoval práci v terénu včetně detekce světla a měření vzdálenosti (LiDAR). Tato revoluční zobrazovací technologie umožňuje skenovat obrovské pásy země a detekovat otisky skrytých struktur, které nejsou vždy viditelné pouhým okem.

Sídla mají náměstí i silnice

Archeologové nedávno našli obrovské množství předkolumbovských osad v povodí Amazonky, které zde zůstaly po staletí, ne-li tisíciletí. Studie byla publikována v časopise Science a tento nový výzkum představuje nejranější a největší dosud objevený příklad urbanismu v Amazonii.

Nedávno objevená civilizace se poprvé objevila asi před 2 500 lety, významné stavby vznikly mezi lety 500 př. n. l. a 600 n. l. Rozsáhlá síť se skládá z nejméně patnácti sídel různých velikostí, která se vyznačují vybudovanými náměstími. Ta jsou propojena velkými rovnými silnicemi.

Mezi mnoha nálezy archeologové také odhalili otisky asi 6 000 pravoúhlých plošin širokých zhruba dvacet metrů a vysokých mezi třemi a deseti metry. Amazonka samozřejmě není vhodné místo pro těžbu kamene, takže tyto stavby byly vytvořeny pomocí darů země, zejména bahna.

Obrovská, bohatá města

Vědci popisují osady jako příklad „zahradního urbanismu“, kde se lidské stavby úzce prolínaly se zemědělskými pozemky s rozsáhlými odvodňovacími systémy a terasami. Říká se, že evropští kolonizátoři narazili na obří města, když poprvé vkročili do Amazonie. Dnes díky objevům můžeme vidět, co tím asi mysleli.

Britský průzkumník Percy Fawcett a jeho expedice, inspirováni těmito legendami, zmizeli v roce 1925, když hledali takzvané Ztracené město Z, záhadnou civilizaci, o níž se domnívali, že leží ukrytá v Brazílii. Tyto pověsti jsou často vyprávěny jako pohádkové příběhy, ale nedávný výzkum naznačuje, že by mohly být zcela reálné a toto město může existovat.

„Takový objev je dalším živým příkladem podceňování dvojího dědictví Amazonie. Nejen environmentálního, ale také kulturního, tedy domorodého. Věříme, že je zásadní důkladně revidovat naše předsudky o amazonském světě,“ píší závěrem autoři zmíněné studie. Něco na tom zřejmě opravdu je.

Zdroje: iflscience.com, Science

KAM DÁL: 6 nejchladnějších míst na planetě: Tady by vám mrazem upadly uši!